Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowy pomysł na ratowanie górnictwa, problemy Tauronu z KWK Brzeszcze

© determined - Fotolia.com

Do 100% akcji Kompanii Węglowej ma trafić do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia – zadecydowała Rada Ministrów na środowym posiedzeniu (30.09.2015). W komunikacie MSP podało, że analizy projektu zaangażowania się w TF Silesia podjęły między innymi PGE, Energa i PGNiG Termika.

 

Wniesienie akcji KW do TF Silesia ma być pierwszym krokiem do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia Nowej Kompanii Węglowej. Przypomnijmy, że 8 września 2015 roku Rada Ministrów zgodziła się na dokapitalizowanie TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2% kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1% kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł. TF Silesia nie może bez zgody Ministra Skarbu Państwa sprzedać wniesionych akcji. Mogą one jednak stanowić zabezpieczenie dla pozyskania finansowania na rynku bankowym.

 

„Silna kapitałowo spółka TF Silesia pomoże zabezpieczyć normalne funkcjonowanie Kompanii Węglowej do czasu wypracowania dla niej ostatecznej formuły właścicielskiej. Da jednocześnie potencjalnym inwestorom komfort pracy bez nadmiernej presji czasowej. Zbliżamy się do takiej formuły własnościowej, która w średnim i długim okresie przyniesie inwestorom realne korzyści finansowe. Stworzyliśmy podstawę Nowej Kompanii Węglowej, co było punktem porozumienia ze związkowcami z 17 stycznia 2015 roku” – powiedział Andrzej Czerwiński, Minister Skarbu Państwa.

 

TF Silesia ma zapewnić płynność finansową 11 kopalniom. Celem w dłuższym terminie jest utworzenie silnego koncernu paliwowo-energetycznego na bazie Kompanii Węglowej. Z kolei TF Silesia opisane jest jako dynamicznie rozwijający się podmiot inwestycyjny, realizujący na zasadach rynkowych politykę państwa w zakresie rozwoju i promocji polskiego przemysłu. Spółka, jako partner biznesowy, wspiera procesy reindustrializacji oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w branżach kluczowych dla rozwoju kraju. TF Silesia działa także jako podmiot aktywizujący kapitał prywatny, inwestując w projekty we współpracy z inwestorami finansowymi lub branżowymi zwiększając zaufanie inwestorów, jako instytucja reprezentująca Skarb Państwa.

Zawieszenie rozmów dotyczących sprzedaży kopalni Brzeszcze

Z kolei negocjacje pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń a RSG (spółką zależną Tauronu) dotyczące sprzedaży kopalni Brzeszcze zostały bezterminowo zawieszone. Powodem był brak uzgodnień treści przedwstępnej umowy – podała w komunikacie z 30 września 2015 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Do tej informacji odniósł się Tauron, który w komunikacie z dnia 1 października 2015 roku napisał, ze jest zaskoczony taką informacją. W komunikacie spółka jeszcze raz podkreśliła, że przedstawiona oferta jest oparta o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu – po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia - wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy.

 

„W nawiązaniu do oświadczenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń w sprawie bezterminowego zawieszenia negocjacji dotyczących sprzedaży części aktywów KWK Brzeszcze, przekazanego mediom  wczoraj (30 września) późnym wieczorem, wyrażamy zaskoczenie tym faktem,  ponieważ w ostatnich dniach intensywne negocjacje (siedem rund spotkań – w tym prowadzone również wczoraj do późnych godzin wieczornych) oraz rozmowy pomiędzy zarządem TAURON Polska Energia i SRK, przeprowadzone 29 września, w naszej ocenie osiągnęły etap pozwalający podpisać umowę przedwstępną, a następnie przystąpić RSG do negocjacji ze stroną społeczną. Informował o tym zarząd TAURON Polska Energia w piśmie do  Ministra Skarbu Państwa.

 

W naszej ocenie przerwanie negocjacji jest niezrozumiałe, ponieważ stanowi realne zagrożenie dla podpisania umowy.  Jest to decyzja jednostronna, która nie została przekazana nam wczoraj na zakończenie negocjacji.

 

Potwierdzamy, że jesteśmy gotowi do dalszych negocjacji, by sfinalizować transakcję, zgodnie z interesem wszystkich stron” – czytamy w komunikacie Tauronu z dnia 1 października 2015 roku.

 

Warto także wspomnieć, że na dzisiejszy dzień, to jest 1 październia 2015 roku, zostało zwołane posiedzenie Rady Nadzorczej Tauronu, w którego porządku obrad są zmiany w zarządzie spółki.

 

Źródło: msp.gov.pl, Tauron Polska Energia S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Nowy pomysł na ratowanie górnictwa, problemy Tauronu z KWK Brzeszcze
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie