Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Brak porozumienia w sprawie kontraktu jamalskiego, PGNiG kieruje sprawę do Trybunału Arbitrażowego

Źródło: www.pgnig.pl

Od początku dzisiejszej sesji, tj. 14 maja 2015 roku, kurs PGNiG spada nawet do 6%, otwierając sesję luką spadkową. Tak mocna przecena waloru wynika z informacji o braku porozumienia z Gazpromem w sprawie cen gazu ziemnego w kontrakcie jamalskim.

 

Jeszcze w lutym br. z nieoficjalnych informacji podanych przez Gazetę Giełdy Parkiet wynikało, że Gazprom aktywnie brał udział w renegocjacjach kontraktu jamalskiego, składając konkretne propozycje. Mogło to oznaczać, że PGNiG będzie mniej płaciło za gaz. Eksperci wypowiadający się o warunkach cenowych kontraktu jamalskiego nie raz zwracali uwagę, że PGNiG płaci za gaz więcej niż obowiązujące stawki na rynku unijnym.

 

Obecnie PGNiG zdecydowało się na skierowanie sprawy przed Trybunał Arbitrażowy. Jest to procedura wynikająca z kontraktu, a spółka uzyskała do niej prawo z początkiem maja br., czyli po sześciu miesiącach od daty wniosku o renegocjację warunków cenowych kontraktu. Jak wskazuje spółka w podanym komunikacie, skierowanie sprawy przed Trybunał nie wyklucza możliwości prowadzenia dalszych negocjacji i polubownego porozumienia z Gazpromem.

 

„Negocjacje prowadzone w formule sześciomiesięcznego okna negocjacyjnego określonego w umowie z Gazpromem nie dały w pełni  satysfakcjonujących  efektów, dlatego zarząd PGNiG podjął decyzję o przekazaniu sprawy do Trybunału Arbitrażowego. (…) PGNiG jest gotowe na zawarcie  porozumienia, które zagwarantuje spółce i jej klientom korzystną, osadzoną w realiach rynkowych cenę” – napisano w komunikacie PGNiG.

 

PGNiG pokrywa około 30% popytu krajowego na gaz z własnej produkcji. Pozostały niedobór pochodzi z importu - głównie od Gazpromu. Kontrakt jamalski z Gazpromem obowiązuje do 2022 roku i przewiduje sprzedaż 10,2 mld m3 gazu rocznie, a na 85% dostaw obowiązuje zasada Take-or-Pay. Istotnym dostawcą jest także Qatargas, z którym umowa obowiązuje w latach 2014-2034 i obejmuje 1,3 mld m3 gazu przy 100% Take-or-Pay, a obecnie strony oczekują otwarcia gazoportu.

 

Wraz z początkiem lutego br. kurs PGNiG wystrzelił w górę. W ciągu ponad trzech miesięcy akcje zyskały ponad 50%, a cena wzrosła z okolic 4,30 zł do 6,77 zł. Tym samym został wyznaczony nowy historyczny szczyt , który o 1 grosz przewyższył najwyższy poziom kursu z sierpnia 2013 roku. Na wykresie PGNiG widać wyraźny trend wzrostowy, zapoczątkowany w drugiej połowie 2008 roku. Wyznaczona linia trendu wielokrotnie zatrzymywała spadki, tak jak to miało miejsce jeszcze na początku 2015 roku. Tym samym wyznacza silne wsparcie dla ruchu, obecnie na poziomie około 4,30 zł. Bliższą strefę wsparcia można wyznaczyć w przedziale 5 zł -5,25 zł. 

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: PGNiG, Gazeta Giełdy Parkiet

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Brak porozumienia w sprawie kontraktu jamalskiego, PGNiG kieruje sprawę do Trybunału Arbitrażowego