Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy JSW, Lotos i Kernel opuszczą indeks WIG20?

www.gpw.pl

Zdaniem DM Trigon podczas najbliższej marcowej rewizji indeks WIG 20 opuszczą JSW, Lotos i Kernel. Ich miejsce zajmą Energa, Enea i Cyfrowy Polsat.

 

Zgodnie z metodologią GPW indeks WIG 20 tworzą spółki o najwyższej pozycji w rankingu wyznaczanym w oparciu o dane po ostatniej sesji stycznia, kwietnia, lipca i października. Ranking jest obliczany na podstawie obrotów za ostatnie 12 miesięcy oraz wartość akcji w wolnym obrocie na dzień rankingu. Kryteria bazowe przynależności spółki do WIG 20 to:

 

  • liczba akcji w wolnym obrocie większa od 10%;
  • wartość akcji w wolnym obrocie większa od 1 mln EUR;
  • spółka nie może być oznaczona w sposób szczególny;
  • spółka nie może być zakwalifikowana do segmentu Lista Alertów.

 

Zarówno JSW, Lotos i Kernel mają za sobą ciężkie ostatnie 12 miesięcy. Kurs wszystkich spółek tracił, najbardziej JSW – ponad minus 55%. Spółki zamknęły stratą netto ostatnie 12 zaraportowane miesiące. Wskaźniki ceny do wartości księgowej kształtują się o wiele poniżej średniej dla całego indeksu, która wyniosła 1,32 na dzień 2 lutego 2015 roku.

 

 

Stopa zwrotu 02.02.13-02.02.14

C/Z

C/WK

JSW

-55,4%

-

0,31

Lotos

-24,0%

-

0,52

Kernel

-20,0%

-

0,65

Energa

37,7%

8,9

1,04

Enea

12,0%

8,1

0,6

Cyfrowy Polsat

20,6%

32,9

1,63

Źródło: obliczenia własne

JSW, Lotos, Kernel

W JSW wciąż trwa strajk. Dnia 28 stycznia bieżącego roku związkowcy rozpoczęli bezterminowy strajk ponieważ nie zgadzają się na plany oszczędnościowe proponowane przez zarząd w celu ratowania spółki. Kopalnie stoją, a szacunkowo każdy dzień bez pracy generuje koszty rzędu 30 mln zł. Główne postulaty związkowców to: odwołanie zarządu JSW, cofnięcie niedawnej decyzji o wypowiedzeniu porozumień ze związkami zawodowymi oraz rezygnacja z zamiaru zwolnienia liderów związkowych odpowiedzialnych za nielegalny zdaniem Zarządu strajk w kopalni Budryk z połowy stycznia. Dzisiaj, to jest 3 lutego 2015 roku rozmowy związkowców z zarządem mają być kontynuowane. W tej sprawie zainterweniowało również SII, pisząc list do związkowców.

 

Lotos wciąż nie naruszył nawet luki spadkowej z sierpnia, spowodowanej informacją o spisaniu na straty inwestycji w norweskie złoża Yme. Odpis aktualizacyjny opiewał na kwotę 545 mln zł. Z drugiej strony spółka korzysta na taniejącej ropie. W IV kwartale 2014 roku modelowa marża rafineryjna dla Lotosu wyniosła 7,32 USD/bbl, w porównaniu do 5,48 USD/bbl w analogicznym okresie roku 2013.

 

Z kolei na wycenie ukraińskiego Kernelu mocno odbił się konflikt z Rosją. Skala spadków okazałaby się jeszcze większa, gdyby nie publikacja wyników za trzeci kwartał 2014 r., które mocno pozytywnie zaskoczyły rynek. Spółka zanotowała w tym okresie zysk netto w kwocie 23,4 mln dolarów wobec straty 33,4 mln dolarów w tym samym okresie rok wcześniej.

Energa, Enea, Cyfrowy Polsat

Z kolei w 2014 roku bardzo dobrze zachowywały się spółki branży energetycznej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje Energi zyskały 37,7%, a akcje Enei 12%. Media obiegła informacja o planowym połączeniu największych spółek z sektora w celu stworzenia dużych podmiotów, mogących konkurować z zagranicznymi podmiotami. Zgodnie z wstępnym wariantem Tauron połączy się z Eneą a PGE z Energą.

 

Natomiast Cyfrowy Polsat wyznaczył w 2014 roku nowe historyczne maksima. W szczytowym momencie za jedną akcję spółki płacono 27,99 zł. Od II kwartału 2014 roku spółka wykazuje w sprawozdaniu wyniki włączonej do grupy sieci komórkowej Plus. Spółkę wysoko wyceniali także analitycy. Wiele biur maklerskich wydało rekomendację „kupuj” dla Cyfrowego Polsatu w minionym roku, a najwyższa wskazywała cenę docelową 31,40 zł. Spadki, zapoczątkowane na wykresie luką, rozpoczęły się po informacji o odejściu ze stanowiska długoletniego prezesa spółki, Dominika Libickiego. W oficjalnym komunikacie spółki jako powód rezygnacji podany jest „brak zgodności stanowisk co do sposobów realizacji strategii Grupy Cyfrowy Polsat S.A".

 

Źródło: GPW, PAP, DM Trigon

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Czy JSW, Lotos i Kernel opuszczą indeks WIG20?