Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wyniki Biedronki odbijają się na kursie Eurocashu

© Two Brains Studios - Fotolia.com

Portugalska spółka Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, opublikowała wyniki za III kwartał 2014 roku. Z danych można wyczytać o tempie rozwoju i wynikach sieci Biedronka.

Sprzedaż Biedronki spada

Sprzedaż Biedronki podawana jest przy użyciu wskaźnika LfL (Like-for-Like). Wskaźnik ten porównuje sprzedaż tych samych placówek dzisiaj i przed rokiem. Oznacza to, że do wyliczeń nie są brane sklepy, które dopiero powstały w ciągu ostatniego roku. Sprzedaż LfL Biedronki w III kwartale 2014 roku spadła o 1,3%. W ciągu trzech kwartałów 2014 roku spadek ten wyniósł 1,2%. W komunikacie spółki czytamy, że przyczynami spadku sprzedaży jest postępująca deflacja w cenach żywności (-1,9% w 3q2014) oraz liczne promocje cenowe w sklepach.

 

Pomimo tego przychody Biedronki wzrosły od początku roku o 9,7%, i wyniosły 6,2 mln euro na koniec III kwartału. W samym III kwartale przychody wzrosły o 7,3%, podczas gdy EBITDA spadła o 7,9% . Biedronka odpowiada za 66% łącznej sprzedaży Grupy Jeronimo Martins oraz za 79% EBITDA.

 

Spółka posiadała na koniec 2014 roku 2 527 sklepów. W trzech kwartałach 2014 roku otwarto 149 sklepów. W komunikacie poinformowano, że rozwój w IV kwartale bieżącego roku będzie ograniczony.

 

„Grupa będzie wzmacniać swoją pozycję rynkową, utrzymując silny bilans. Jednak chociaż jesteśmy przekonani o potencjale wzrostu polskiego rynku, zdecydowaliśmy o otwarciu w czwartym kwartale mniejszej liczby sklepów Biedronka niż początkowo planowaliśmy. Zatem ekspansja w 2014 roku będzie prowadzona tylko do końca października z odpowiednią redukcją programu inwestycyjnego na ten rok.”

Wyniki Biedronki ciążą na notowanych spółkach

Wyniki Biedronki mogą negatywnie świadczyć o sytuacji w całej branży, stąd mogą mieć również wpływ na notowane na GPW spółki z tego samego segmentu - m.in. na Eurocash. Wczoraj, 30.10.2014, kurs akcji tej firmy zniżkował o prawie 5%. Cena akcji spadła z 35,02 zł do 33,33 zł. Niektórzy analitycy wskazują jednak, że jest to dobry moment na zakup akcji. Analityk DM Trigon, Kamil Szlaga, tak komentuje spadek kursu Eurocashu.

 

„Wyniki Biedronki są negatywne dla Emperii oraz Eurocashu. Z drugiej strony uważamy, że każdą słabość kursu Eurocashu powinno się wykorzystać do zakupów ponieważ rynek oczekuje poprawy EBITDA r./r. o 3 proc. w całym 2014 i spółka nie tak dużych problemów z rozwojem formatów jak Biedronka.”

 

Wyniki Eurocashu za III kwartał 2014 roku mają zaostać opublikowane 14 listopada bieżącego roku. 

 

Wykres Eurocash

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: Jeronimo Martins, PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Wyniki Biedronki odbijają się na kursie Eurocashu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie