Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM - 30% w górę od połowy marca 2014 r.

Notowania KGHM zbliżają się w szybkim tempie do poziomu 130 zł. Od połowy marca oznacza to wzrost o blisko 30%. Wynik ten jest szczególnie imponujący na tle indeksu WIG20, który jest na podobnym poziomie, co cztery miesiące temu.

 

Notowania KGHM

Źródło: stooq.pl

 

Spróbujmy zatem przyjrzeć się informacjom z ostatnich kilku miesięcy, które mogły wpłynąć na notowania polskiego, miedziowego giganta. Na konferencji Wallstreet, która odbyła się w dniach 6-8 czerwca tego roku, Wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych Marcin Chmielewski wskazywał na trwający od pewnego czasu proces intensyfikacji spotkań zarządu KGHM z dużymi instytucjami finansowymi (zaangażowanych w branżę metals and mining) w Londynie, Miami i innych centrach biznesowych na świecie. Zamierzeniem tej inicjatywy jest zainteresowanie globalnych, dużych inwestorów instytucjonalnych, którzy są wyspecjalizowani w inwestycjach w branży surowcowej (lub dokładniej górniczej) polską spółką, co docelowo ma służyć zmniejszeniu postrzegania KGHM-u przez inwestorów zagranicznych, jako spółki wchodzącej w skład koszyka emerging markets - sama spółka chce być bardziej rozpoznawalna na świecie, jako spółka surowcowa.

 

Analitycy komentując kurs akcji KGHM zawsze odnoszą się do rynkowych cen miedzi.  Te dynamicznie spadły od początku tego roku z poziomu 7100$ do 6400$ za tonę metalu. Jednak od połowy marca wszystkie te straty zostały zniwelowane i obecnie kurs miedzi oscyluje właśnie w okolicach 7100$. Przypomnijmy, że poziom ten był wskazywany przez Zarząd KGHM, jako średnia cena dla całego 2014 roku. Ostatnie odbicie ceny miedzi mogło poprawić nastrój analityków i zarządzających w aspekcie realizacji ich wewnętrznych prognoz zysków dla miedziowej spółki na bieżący rok.

 

Na lipiec planowany był rozruch kopalni w Chile, jednak do dnia dzisiejszego nie ma oficjalnego komunikatu w tej sprawie. (Update: W dniu 18 lipca otrzymaliśmy komunikat o starcie wydobycia w Sierra Gorda) Projekt o nakładach inwestycyjnych 4 mld usd jest obecnie kluczowym przedsięwzięciem spółki. Pełną moc wydobywczą kopalnia ma osiągnąć na początku przyszłego roku, co w przyszłości będzie miało przełożenie na wyniki finansowe całej grupy kapitałowej. Przypomnijmy, że przewidywany koszt wydobycia 1 tony surowca (oprócz miedzi wydobywany będzie molibden i złoto) w Sierra Gorda ma wynosić ok. 2,5 tys. usd/t. W porównaniu z kosztami produkcji w naszym kraju, w przypadku Sierra Gorda są one blisko o połowę niższe.

 

Od kilku miesięcy trwał również proces pozyskiwania przez KGHM kredytu odnawialnego na kwotę 2,5 mld usd na okres 5 lat. Spółka potwierdziła podpisanie umowy kredytowej z konsorcjum banków 11 lipca 2014 roku. Środki te mają posłużyć „na ogólne cele korporacyjne (w tym nakłady inwestycyjne) KGHM oraz refinansowanie zadłużenia finansowego KGHM International Limited w kwocie 700 mln USD". Zamierzeniem spółki odnośnie poziomu zadłużenia jest nieprzekraczanie dwukrotności rocznego zysku EBITDA w perspektywie średnioterminowej.

 

Zawsze istotne dla kursu akcji KGHM są dane makro z czołowych światowych gospodarek, w tym przede wszystkim z USA i Chin. Ten drugi kraj jest największym importerem miedzi na świeci, a ostatnio zapowiedział większą stymulację gospodarki. Inwestorzy bacznie będą przyglądali się publikowanym w najbliższym czasie danym dotyczących dynamiki PKB, produkcji przemysłowej czy wielkości importu miedzi do Chin.

 

Ostatnie rekomendacje dla KGHM:

 

Data wydania

Cena docelowa

Rekomendacja

Instytucja

07-07-2014

116 zł

neutralnie

Credit Suisse

10-06-2014

150 zł

kupuj

Trigon DM

03-06-2014

-

kupuj

Bank of America Merrill Lynch

16-05-2014

91 zł

sprzedaj

Wood & Co.

01-04-2014

140 zł

kupuj

Deutsche Bank

 

Więcej:

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

KGHM - 30% w górę od połowy marca 2014 r.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie