Chat with us, powered by LiveChat

Idą duże zmiany w zarządzie GPW. Niebawem spotkanie z inwestorami indywidualnymi

Skomentuj artykuł

Rada Giełdy ogłosiła konkursy, w wyniku których wyłonieni mają zostać trzej członkowie zarządu GPW. W piątek 7 czerwca prezes Tomasz Bardziłowski spotka się z inwestorami indywidualnymi biorącymi udział w XTB Konferencji WallStreet 28.

 

5 czerwca w godzinach popołudniowych na stronie GPW pojawił się komunikat informujący o ogłoszeniu postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska członków zarządu. Inicjatorem procedury konkursowej jest rada nadzorcza giełdy, która wybiera skład zarządu spółki (poza prezesem, którego jako jedynego wskazuje walne zgromadzenie). W wyniku postępowań wybrani mają zostać członkowie zarządu odpowiedzialni za obszar zarządzania finansowego, obszar prawny i regulacyjny oraz obszar rozwoju i sprzedaży. Obecnie stanowiska te zajmują kolejno Adam Młodkowski, Monika Gorgoń i Izabela Olszewska.

 

Cała trójka, która w zarządzie zasiadała także za czasów poprzedniego prezesa Marka Dietla, może wziąć udział w nowych postępowaniach. Trudno spodziewać się, że w zarządzie GPW nie znajdą się nowe twarze. Kadencja członków zarządu GPW jest wspólna i wynosi cztery lata w obecnym rozdaniu jej koniec nastąpiłby dopiero w 2026 r. Wydaje się więc, że zmiany w zarządzie GPW zajdą dwuetapowo. Najpierw stery giełdy objął wybrany 5 lutego Tomasz Bardziłowski, który otrzymał od  KNF zielone światło na objęcie sterów giełdy dopiero pod koniec marca. W ramach ogłoszonych dziś postępowań kandydaci mogą składać wnioski do 24 czerwca, a do 2 lipca kandydaci zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu przez  Komitet Wynagrodzeń i Nominacji Rady Giełdy.

 

W tym kontekście warto dodać, że zaledwie przedwczoraj (03.06) KNF wydała zgodę na objęcie przez Sławomira Panasiuka funkcji członka zarządu GPW ds. informatycznych.  Meblowanie nowego zarządu również wymagało będzie zgód od KNF, wobec czego cały proces zakończyć może się za wiele tygodni (decyzja o powołaniu S. Panasiuka zapadła 23 kwietnia).

 

Rozpoczęcie procedury konkursowej to także okazja, aby przyjrzeć się bliżej kryteriom, które muszą spełniać kandydaci chcący zarządzać GPW. Szczegółowe informacje na temat wymogów stawianych w każdym z trzech postępowań znaleźć można w dokumentach dołączonych do komunikatu GPW:

 

 

Rada Giełdy w obecnym składzie wyłoniła się w trakcie walnego zgromadzenia, które odbyło się w lutym tego roku.

Do Rady Giełdy powołani zostali wówczas:

 

  • Paweł Homiński
  • Jerzy Kalinowski

  • Piotr Prażmo
  • Iwona Sroka (objęła funkcję przewodniczącej)
  • Katarzyna Szwarc
  • Małgorzata Rusewicz

 

Z poprzedniej Rady Giełdy pozostał jedynie Michał Bałabanow. W Radzie Giełdy nie znalazł się natomiast Artur Rzepka, kandydat zgłoszony przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach Artur Rzepka kandydatem SII do Rady Giełdy oraz Nowa Rada Giełdy bez kandydata SII.

 

Kolejne zmiany w Radzie Giełdy możliwe są już 27 czerwca, w trakcie zwołanego na ten dzień zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki. Powoływani wówczas członkowie Rady Giełdy rozpoczną nową, wspólną kadencję, która trwać będzie 3 lata.

Prezes GPW spotka się z inwestorami indywidualnymi

W piątek 7 czerwca o 12:00 w ramach XTB Konferencji WallStreet 28 w Karpaczu dojdzie do spotkania prezesa GPW Tomasza Bardziłowskiego z inwestorami indywidualnymi uczestniczącymi w trzydniowej konferencji. Spotkanie poprowadzi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów indywidualnych.

 

Więcej szczegółów na temat konferencji i jej programu na stronie www.wallstreet.org.pl.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie