Chat with us, powered by LiveChat

Stopy procentowe mocno w dół. RPP zaskoczyła rynek

06.09.2023 16:11
Skomentuj artykuł
MOZCO Mat Szymański /Adobe Stock

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy procentowe. Skala cięcia była zdecydowanie mocniejsza od oczekiwań rynku.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej, na wrześniowym posiedzeniu stopy procentowe zostały obniżone o 0,75 punktu procentowego. Większość ekonomistów sądziła, że jeżeli Rada w ogóle zdecyduje się na cięcie stóp, to o 0,25 punktu procentowego.

 

Oto jak dzisiejsza decyzja RPP wpłynie na stopy procentowe:

 

  • stopa referencyjna: z 6,75% do 6,00%
  • stopa lombardowa: z 7,25% do 6,50%
  • stopa depozytowa: z 6,25% do 5,50%
  • stopa redyskonta weksli: z 6,80% do 6,05%
  • stopa dyskontowa weksli: z 6,85% do 6,10%

 

To pierwsza od września 2022 r. zmiana stóp procentowych, które RPP podnosiła przez poprzednich 11 miesięcy – cykl podwyżek stóp zaczął się w październiku 2021 r. i w jego ramach referencyjna stopa procentowa wzrosła z 0,1% do 6,75%. Był to najszybszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w historii funkcjonowania RPP.

 

Inflacja wciąż powyżej 10%

O tym, kiedy RPP zacznie ponownie obniżać stopy procentowe (ostatnia obniżka miała miejsce w maju 2020 r., w ramach reakcji na pierwsze uderzenie pandemii) dyskutowano od miesięcy.

 

Często przypominane były słowa prezesa Adam Glapińskiego, który w czerwcu stwierdził, że jeśli inflacja zejdzie poniżej 10%, to wówczas RPP pochyli się nad projekcjami i jeśli będzie pewna, że w następnych kwartałach inflacja zdecydowanie spadnie, to pojawi się możliwość obniżki.

 

W tym kontekście warto dodać, że cel inflacyjny NBP to 2,5% w średnim okresie, z przedziałem odchyleń o 1 punkt procentowy w obie strony. Ostatnie projekcje inflacji przygotowane przez Departament Analiz Ekonomicznych NBP (z lipca 2023 r.) wskazywały, że kluczowy dla polityki monetarnej wskaźnik nie spadnie do celu przed końcem 2025 r.

 

 

Wstępny odczyt Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący inflacji w sierpniu wskazał wyniki 10,1%. Finalne dane poznamy w piątek 15 września o 10:00.

 

Warto dodać, że na dzisiejszą decyzję RPP rynek nie czekał specjalnie długo. 15:20 to rezultat poniżej średniej liczonej od początku 2020 r. W przeciwieństwie do wielu innych banków centralnych, w NBP nie ma ustalonej godziny ogłaszania decyzji ws. stóp procentowych.

 

Rynek zaskoczony

O zaskoczeniu inwestorów skalą dzisiejszego cięcia stóp procentowych świadczyć może reakcja rynku walutowego. Złoty w mgnieniu oka stracił względem głównych walut, a przecież i tak w godzinach poprzedzających komunikat solidnie się osłabiał. Tuż przed 15:20 dolar kosztował ok. 4,19 zł, zaś po decyzji podrożał do ponad 4,26 zł.

 

Od rana nerwowo jest także na GPW. WIG20 przez większość dnia tracił ponad 2%, ale po decyzji RPP, skala spadków nasiliła się do ponad 3%. Najmocniej przecenionym indeksem sektorowym był WIG-Banki (-6,5%).

 

Stopy procentowe dół, ekonomiści zaskoczeni

Co dalej ze stopami procentowymi?

O 16:00 poznaliśmy komunikat po posiedzeniu RPP zawierający dokładniejsze uzasadnienie dzisiejszej decyzji. Oto jego najważniejsze fragmenty:

 

Uwzględniając dane GUS, można szacować, że w sierpniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa. W lipcu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach.

 

Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej.

 

W ocenie Rady napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP.

 

Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.

 

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

 

Na czwartek 7 września na 15:00 zaplanowano wystąpienie prezesa NBP. Transmisja na stronie NBP oraz na kanale banku centralnego na YouTube.

 

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 3-4 października, a więc jeszcze przed wyborami parlamentarnymi (15.10). Z kolei na posiedzeniu listopadowym (7-8.11) Rada zapozna się z najnowszymi projekcjami dotyczącymi inflacji, co może pomóc w wyznaczeniu jej dalszego kursu.

Inwestowanie w czasach spadających stóp procentowych

W związku z dzisiejszą decyzją RPP, raz jeszcze udostępniamy webinar edukacyjny, który powstał w ramach Letniej Szkoły Giełdowej 2023. Sebastian Zadora z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska opowiada w nim m.in. o:

 

  • Skąd bierze się cykliczność rynkowa i czy wpływa na skuteczność inwestycji krótko i długoterminowych?
  • Czym jest teoria cyklu koniunkturalnego i jak może ona pomóc w konstrukcji portfela inwestycyjnego?
  • Jakie aktywa warto wziąć pod uwagę w obliczu spadku inflacji i stóp procentowych?
  • Jakie typowe błędy popełniają inwestorzy, próbując chronić portfel przed inflacją?

 

Przejdź do webinaru

 

Zobacz też pozostałe wykłady Letniej Szkoły Giełdowej 2023 oraz więcej informacji o tym przedsięwzięciu, które Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych organizuje wspólnie z Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie