Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce wciąż powyżej 10%. RPP przed ważną decyzją

Skomentuj artykuł
© DarSzach - stock.adobe.com

Publikacja danych o inflacji w sierpniu otwiera okres, w którym o tempie wzrostu cen i wysokości stóp procentowych dyskutować będą miliony Polaków. Wszystkie oczy zwrócone będą na Radę Polityki Pieniężnej.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2023 r. inflacja sięgnęła 10,1% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 10%, więc można uznać, że dane wpisały się w oczekiwania. W lipcu ostateczna wartość wskaźnika inflacji wyniosła 10,8%. Spadek inflacji o 0,7 punktu procentowego jest powtórką sytuacji sprzed miesiąca (z 11,5% do 10,8%), a oba są najskromniejszymi spadkami od listopada 2022 r. (z 17,9% do 17,5%).

 

Sierpniowa inflacja na poziomie 10,1% to jej najniższy poziom od lutego 2022 r. (9,6%), a więc miesiąca inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. To wówczas inflację można było po raz ostatni określić jako jednocyfrową (tzn. poniżej 10%). Wiele wskazuje na to, że taki odczyt przyniesie wrzesień, który nie tylko z tego względu będzie gorącym ekonomicznie miesiącem.

 

 

W opublikowanym dziś raporcie GUS-u warto także uwagę na zerowy odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. W efekcie w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacji nie widzimy już czwarty miesiąc z rzędu – maj i czerwiec również zamknęły się na zero, a lipiec przyniósł przeciętny spadek cen o 0,2%.

 

Żywność i paliwa ciągną w przeciwne strony

Dzisiejszy komunikat stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji, które poznamy je dopiero w połowie września.

 

Na dziś wiadomo, że ponownie w dwóch z trzech istotnych kategorii (żywność, energia), GUS odnotował wzrost cen, zaś ponownie tańsze niż przed rokiem były paliwa. We wszystkich wariantach mowa o cenach średnich, mierzonych przez GUS w tysiącach punktów w całym kraju.

 

  • Inflacja ogółem: 10,1% r/r oraz 0% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 12,7% r/r oraz -1% m/m
  • Nośniki energii: 13,9% r/r oraz 0,0% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -6,1% r/r oraz 1,9% m/m

 

W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.

 

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

Inflacja w Polsce w sierpniu 2023 r. Komentarze ekonomistów

RPP zmienia termin i (prawdopodobnie) zmieni stopy

Dzisiejsze dane o inflacji, wraz z opublikowanym równolegle raportem o PKB Polski, stanowią ostatni zestaw krajowych danych makroekonomicznych, które poznaliśmy przed najbliższym posiedzeniem decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Odbędzie się ono 5-6 września, a więc tak jak zaplanowano w harmonogramie opublikowanym jeszcze przed końcem 2022 r. Jednakże 18 sierpnia NBP poinformował o zmianie terminu posiedzenia RPP na 12-13 września, po czym 30.08 na stronie z harmonogramem ponownie powrócił termin 5-6 września. Biuro prasowe NBP nie przekazało powodów zmian terminów.

 

Konsensus ekonomistów, oparty na wypowiedziach większości członków RPP (poza największymi „jastrzębiami”) oraz napływających danych z gospodarki, wskazuje na to, że we wrześniu doczekamy się pierwszej od dawna obniżki stóp procentowych (poprzednich dokonywano w pandemii, gdy stopy obniżono do 0,1%). Prognozy mówią o cięciu z 6,75% do 6,50% oraz rozpoczęciu cyklu obniżek.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Prawdopodobny wariant rozpoczęcia obniżania stóp procentowych w momencie, gdy inflacja wynosi ponad 10% każe przypomnieć, że roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Rzecz jasna polityka monetarna tylko w nielicznych obszarach działa natychmiast, natomiast jej przełożenie na procesy gospodarcze zajmuje zazwyczaj kilka kwartałów. Jednak nawet ostatni zestaw projekcji inflacyjnych NBP zakłada, że na koniec 2025 r. inflacja w Polsce wyniesie 3,6%, a więc będzie w okolicach górnego przedziału pasma odchyleń od celu.

 

Jeżeli zachowana zostanie tradycja z poprzednich posiedzeń, to szersze niż zawarte w komunikacie po posiedzeniu uzasadnienie decyzji RPP poznamy dopiero na konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego. Jej prawdopodobny, choć nieogłoszony jeszcze oficjalnie termin to piątek 8 września.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie