Chat with us, powered by LiveChat

Decyzja RPP nie zaskoczyła. Ostatnie posiedzenie w tym roku za nami

Skomentuj artykuł
© MOZCO Mat Szymanski - stock.adobe.com

RPP kończy intensywny rok bez fajerwerków. Szczyt inflacji wciąż przed nami, ale stopy procentowe mogą już nie wzrosnąć.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej, na grudniowym posiedzeniu stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Wynoszą one odpowiednio:

 

  • stopa referencyjna: 6,75%
  • stopa lombardowa: 7,25%
  • stopa depozytowa: 6,25%
  • stopa redyskonta weksli: 6,80%
  • stopa dyskontowa weksli: 6,85%

 

Było to trzecie z rzędu posiedzenie, na którym RPP pozostawiła stopy bez zmian. Taka sama decyzja zapadła już w październiku oraz w listopadzie. RPP zaczęła działać w październiku 2021 r. – w ramach trwającego 11 miesięcy cyklu, stopy procentowe rosły od najniższego w historii poziomu 0,1%, do którego NBP sprowadził je po wybuchu pandemii. Póki co nie wiadomo, czy dzisiejsza decyzja oznacza koniec cyklu podwyżek, choć wiele na to wskazuje (o czym niżej).

 

 

Dzisiejsza decyzja została opublikowana o 17:55. To relatywnie późno, choć nie tak późno jak miesiąc temu – listopadowa godzina ogłoszenia (18:25) to historyczny rekord. Wpływ na przeciąganie się posiedzeń RPP ma zarówno to, że – w przeciwieństwie do innych banków centralnych – NBP nie wyznacza godziny podania komunikatu o decyzji, a ponadto w 2022 r. RPP obradowała nadal w trybie jednodniowych posiedzeń decyzyjnych. Od przyszłego roku Rada powróci do starego harmonogramu, czyli decyzyjnych posiedzeń dwudniowych.

 

 

W odróżnieniu od dwóch poprzednich decyzji, gdy wśród ekonomistów nie było zgody co do posunięcia RPP, przed dzisiejszym głosowaniem panował konsensus co do pozostawienia stóp procentowych bez zmian. Tym samym Adam Glapiński nadal utrzymuje w mocy postanowienia „Traktatu Sopockiego”, czyli złożonej w wakacje na sopockim molo obietnicy o tym, że stopy mocno już nie wzrosną (a jeśli już to o najwyżej 0,25 punktu procentowego, co w rzeczywistości miało miejsce).

 

Decyzja RPP zapada po tym, jak Główny Urząd Statystyczny pokazał pierwszy od lutego spadek inflacji w Polsce – według wstępnych wyliczeń, roczna dynamika w listopadzie obniżyła się do 17,4% względem 17,9% w październiku (finalne dane poznamy w połowie grudnia). Nie zmienia to faktu, że szczyt inflacji wciąż prawdopodobnie dopiero przed nami. Zdaniem ekonomistów, inflacji w okolicach 20% możemy spodziewać się w pierwszym kwartale 2023 r.

 

 

O 18:15 na stronie NBP opublikowana została szersza informacja po posiedzeniu, z uzasadnieniem decyzji. Wynika zeń, że RPP liczy na ochłodzenie koniunktury gospodarczej nad Wisłą, co przełoży się na obniżenie inflacji. Dodatkowym czynnikiem dezinflacyjnym może być także umocnienie złotego.

 

– Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – informuje RPP.

 

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, Rada zastrzega, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających danych, w tym ekonomicznych konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę. RPP przypomniała także, że w razie konieczności NBP nie zawaha się przed sięgnięciem po żaden dostępny jej instrument, z interwencjami walutowymi także.

 

Dodatkowych uzasadnień z pewnością dostarczy Adam Glapiński, który na konferencji prasowej pojawi się jutro, w czwartek 8 grudnia o 15:00. Konferencja może dostarczyć nie tylko ekonomicznych, ale i politycznych emocji – wszystko za sprawą ogłoszonej dziś nominacji Jacka Kurskiego (byłego prezesa TVP, a wcześniej posła i europosła Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski) na wysokie stanowisko w Banku Światowym. Decyzję o tym podjął prezes NBP Adam Glapiński, o czym bank poinformował dziś w komunikacie.

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 3-4 stycznia 2023 r. Przyszłoroczny harmonogram pracy RPP dostępny jest na stronie NBP.pl.

 

Decyzja RPP. Komentarze ekonomistów

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie