Chat with us, powered by LiveChat

OIPE pojawi się w Polsce. Gdzie będzie można założyć rachunek?

Skomentuj artykuł
E:\Fotolia\2023\08\24\16635

Prezydent podpisał ustawę regulującą Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Teraz piłka po stronie funkcjonujących w Polsce dostawców usług finansowych. W całej Unii Europejskiej produkt nie cieszy się wielką popularnością.

 

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym została podpisana przez prezydenta. Dzięki temu w Polsce pojawi się kolejna forma oszczędzania na emeryturę, uzupełniająca prywatny trzeci filar systemu emerytalnego. Wprowadzenie OIPE do polskiego prawa stanowi spełnienie wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które nakazywało utworzenie tego typu produktów w całej UE.

 

W polskich warunkach OIPE będzie przypominać IKE/IKZE, z jedną fundamentalną różnicą. W ramach OIPE nie będzie można założyć rachunku maklerskiego i samodzielnie inwestować. OIPE umożliwi inwestowanie jedynie w produkty zarządzanie – ich dostawcami mogą być instytucje prowadzące działalność bankową, maklerską, ubezpieczeniową i zarządzające aktywami. Opłata za zarządzanie wynosić będzie mogła maksymalnie 1% rocznie.

 

OIPE założyć będzie mogła osoba, która ukończyła 15 lat. Osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne i ukończyły 55. rok życia nie będą mogły zawrzeć umowy o prowadzenie OIPE. Środki gromadzone w OIPE będą prywatne i będą podlegały dziedziczeniu. OIPE posiadały będą krajowe subkonta, jednak cały mechanizm oszczędzania ma być paneuropejski – zmiana miejsca zamieszkania nie przekreśla dalszego oszczędzania w OIPE.

 

Co bardzo istotne, inwestujący poprzez OIPE będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku Belki. Ustanowiony zostanie także roczny limit wpłat, który będzie odpowiadał limitowi wpłat na IKE (w 2023 r. jest to 20 805 zł).

 

🟢 Więcej informacji na temat OIPE znajdziesz w artykule: OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki.

Gdzie będzie można założyć OIPE?

Podpisanie ustawy o OIPE (i jej wejście w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia) otwiera drogę do oferowania tego typu produktów na polskim rynku. Najgłośniej zapowiadał to Finax – słowacki robodoradca nie tylko wielokrotnie informował o swoich planach, lecz także uruchomił stronę europejskaemerytura.pl, zawierającą informacje na temat OIPE.

 

Złożyliśmy wniosek przez słowackiego regulatora, który następnie wysyła go do polskiego. Ten ma miesiąc na akceptację poprawnie złożonego wniosku. W przypadkach tego samego produktu w Czechach i Chorwacji, gdzie już mamy subkonta PEPP (czyli OIPE), właśnie tyle trwało oczekiwanie. Jeśli ktoś nie może się doczekać, zapraszamy do rejestracji na naszej stronie internetowej. Zrobiło to już 2000 inwestorów komentuje Przemysław Barankiewicz z polskiego oddziału Finax.

 

Finax ma szczególną pozycję w obszarze OIPE, ponieważ jest jedyną instytucją w całej UE, która oferuje tego typu produkt (obecnie w Czechach, Słowacji i Chorwacji, wszędzie w dwóch wariantach, każdy z kosztami na poziomie 0,72% rocznie). Pełen wykaz dostawców jest dostępny na stronie pepp.eiopa.europa.eu.

 

🟢 Zobacz: Finax uruchamia OIPE. Europejska emerytura wreszcie dostępna w Polsce

 

Szybkiego wprowadzenia OIPE nie należy się spodziewać od Portu, czeskiej platformy inwestycyjnej, która od roku działa również w Polsce.

 

Kwestia OIPE jest w agendzie naszych działań na najbliższe lata i prowadzimy prace w zakresie wprowadzenia tego produktu do naszej oferty. Ostateczne decyzje odnośnie daty rozpoczęcia oferowania produktu nie zostały jednak jeszcze podjęte. Chcemy, aby OIPE jak najlepiej wpasowywało się w całą ofertę naszej platformy, jak i odpowiedni timing naszego rozwoju na polskim rynku – komentuje Emilia Rybak, przedstawicielka Portu w naszym kraju.

 

Dotychczasowy brak innych niż Finax instytucji oferujących OIPE może zastanawiać, jednak nie oznacza to, że w Polsce nie pojawi się konkurencja. Będziemy monitorować ten rynek, wszelkie informacje będzie można znaleźć pod tagiem OIPE.

 

O komentarz do wprowadzenia OIPE poprosiliśmy Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Gdy otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy artykuł.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie