Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce przyhamowała. Do celu daleko, ale trwa dyskusja o obniżkach stóp procentowych

Skomentuj artykuł
© BartekMagierowski - stock.adobe.com

Dane o inflacji w Polsce w maju 2023 r. okazały się nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów. Po raz pierwszy od dawna GUS nie odnotował wzrostu cen w ujęciu miesiąc do miesiąca.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w maju 2023 r. inflacja sięgnęła 13% w ujęciu roczny. To odczyt niższy od konsensusu ekonomistów (13,2 %), zakładającego mniejszy spadek względem kwietnia (14,7%).

 

Oznacza to, że w maju inflacja w Poslce była najniższa od przeszło roku, od kwietnia 2022 r. (12,4%). Przypomnijmy, że inflacja wyznaczyła szczyt (najwyższy poziom od grudnia 1996 r.) w lutym 2023 r., gdy wyniosła 18,4%.

 

 

W majowym zestawie danych na uwagę zwraca zerowy odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca. Po raz ostatni ceny w ujęciu miesięcznym nie wzrosły w lutym 2022 r. – ostatnim miesiącu przed tym, jak napaść Rosji na Ukrainę na dobre namieszała w danych o cenach. 0% m/m to również odczyt niższy od oczekiwań ekonomistów.

 

Inflacja hamuje dzięki paliwom

Dane opublikowane dziś przez GUS to tzw. szybki szacunek. Jest to raport pozbawiony wielu szczegółów, zaś prezentowany dziś odczyt może zostać zrewidowany. Ostateczne dane o inflacji w maju poznamy w poniedziałek 15 czerwca o 10:00.

 

🟢 Zobaczt też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Według stanu na dziś wiadomo jedynie, że w dwóch z trzech wyróżnionych kategoriach w maju odnotowano silnie dwucyfrową roczną dynamikę cen. Wyjątek stanowią paliwa, gdzie zauważalne obniżki wykazano w danych rocznych i miesięcznych.

 

  • Inflacja ogółem: 13% r/r oraz 0,0% m/.m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 18,9% r/r oraz 0,6% m/m
  • Nośniki energii: 20,4% r/r oraz -0,5% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -9,5% r/r oraz -4,8% m/m

 

W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego.

Inflacja w Polsce w kwietniu 2023 r. Komentarze ekonomistów

RPP za tydzień. Decyzja we wtorek

Po publikacji wstępnych danych o inflacji, ciężar uwagi przeniesie się na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Kolejne spotkanie RPP zaplanowano na 5-6 czerwca (uwaga, to poniedziałek-wtorek). Jeżeli utrzymany zostanie harmonogram z poprzednich miesięcy, to 7 czerwca odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego (w środę, ponieważ w czwartek wypada wolne od pracy Boże Ciało).

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

W kontekście obserwowanego spadku inflacji warto przypomnieć, że roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Obecnie podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi 6,75 proc. Mimo to, w przestrzeni publicznej pojawiają się wypowiedzi dotyczące możliwego cięcia stóp procentowych pod koniec roku. Na temat ten wypowiadali się członkowie RPP (Masłowska, Dąbrowski) oraz przedstawiciele rządu (Buda, Morawiecki). Można podejrzewać, że w roku wyborczym naznaczonym spadkiem inflacji, temat cięcia stóp procentowych (lub zarysowanie perspektywy takiego działania) wciąż będzie obecny.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie