Chat with us, powered by LiveChat

Rząd przyjął projekt ustawy o OIPE. Unijna emerytura także w Polsce

Skomentuj artykuł
Krystian Maj/KPRM

Rząd zajął się wreszcie projektem ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym projekcie emerytalnym. OIPE będzie kolejnym sposobem na długoterminowe inwestowanie na emeryturę bez podatku Belki.

 

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów pierwszym z rozpatrywanych punktów był projekt ustawy o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Projekcie Emerytalnym. Po południu Polska Agencja Prasowa poinformowała, że rząd projekt ustawy przyjął, a następnie stosowna informacja pojawiłą się też na oficjalnej stronie rządu.

 

🟢 Więcej na temat OIPE piszemy w obszernym artykule: OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki.

 

OIPE (ang. Pan-European Personal Pension, stąd spotkać można też nazwę PEPP) został już dawno uregulowany na poziomie unijnym, lecz ciągle czekaliśmy na przepisy krajowe. Odpowiednie regulacje miały wejść w życie już w sierpniu 2021 r., następnie w marcu 2022 r., w III kwartale 2022 r. i I kwartale 2023 r. Żadnego z tych terminów oczywiście nie dotrzymano, natomiast dobrze, że udało się zdążyć przed końcem kadencji.

 

Przypomnijmy – OIPE skierowany jest do wszystkich mieszkańców UE, którym ma zapewnić możliwość odkładania na emeryturę niezależnie od miejsca zatrudnienia czy zamieszkania. Dobrowolny program oszczędnościowy pozwoli przenosić środki do innego kraju i gwarantuje ich dziedziczenie. Jego dostawcami mogą być m.in. banki, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, firmy inwestycyjne czy firmy zarządzające aktywami.

 

OIPE nie mają zastąpić krajowych programów emerytalnych, lecz stanowić ich uzupełnienie. Stanowią odpowiedź na obecne mocne poszatkowanie unijnego rynku produktów inwestycyjnych.

 

OIPE przyrównać można do rachunków IKE/IKZE. Również istnieć będzie limit wpłat (taki sam jak na IKE czyli 20 805 zł w 2023 r.) czy zwolnienie z podatku Belki, jeśli dotrzymamy do 60 roku życia), jednak paneuropejski produkt nie umożliwi samodzielnego inwestowania na rachunku maklerskim (aczkolwiek ostateczny kształt, jaki przybiorą OIPE oferowane polskim klientom dopiero poznamy).

 

Zamiast tego, osoba partycypująca w OIPE będzie mogła wybrać spośród jednego z wariantów oferowanych przez instytucje oferujące takie rozwiązanie. Maksymalny poziom opłat za zarządzanie ma wynosić 1% aktywów rocznie (w wariancie standardowego OIPE). Rejestracja, oferowanie oraz dystrybucja OIPE w Polsce podlegać będa nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Na poziomie unijnym za OIPE odpowiada Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA).

Sąsiedzi już mają OIPE

– Oczywiście, każdy krok w stronę przyjęcia OIPE cieszy. Ale mamy już kilkanaście miesięcy opóźnienia wobec unijnego deadline i teraz pewnie zmagania, by zdążyć z całym procesem przed wyborami. Tymczasem 13 państw unijnych wprowadziło już regulacje, w tym bliskie nam Czechy, Słowacja, Chorwacja czy Węgry. Dlaczego czekam na nowy produkt? Nie tylko dlatego, że Finax jest jego na razie jedynym dostawcą w Unii Europejskiej. Ważniejsze, że proponowane przez Polskę regulacje są bardzo korzystne dla drobnych inwestorów. Dojdzie kolejny produkt bez podatku Belki, z limitem ponad 20 tys. zł rocznie. Konkurencja w ramach jednolitego rynku może (oby!) ożywiła polski rynek produktów emerytalnych i nasili na nim konkurencję – komentuje Przemysław Barankiewicz, country manager Finax Poland.

 

Słowacki Finax to póki co jedyny podmiot w UE, który oferuje OIPE. Informacje na ten temat znaleźć można w specjalnej wyszukiwarce, która ma monitorować wszystkie produkty oferowane na terenie UE.

 

– Dlaczego ma szanse na sukces, szczególnie w Polsce? Wśród głównych powodów, dla których Polacy nie inwestują na emeryturę, jest brak zaufania do stabilności przepisów i lęk przed tym, że „będzie jak z OFE”. Czyli władza sięgnie do mojego portfela. W przypadku OFE „paneuropejskość” produktu może zbudować do niego zaufanie. Skoro pomysł jest unijny, a pieniądze mogą wędrować za moim miejscem pracy, poziom zaufania na pewno będzie większy – dodaje Barankiewicz.

 

Finax odstarcza już produkty OIPE (PEPP) na Słowacji, w Czechach i Chorwacji. Dostępne są dwa portfele o różnym poziomie ryzyka, za które pobierana jest taka sama opłata– 0,72% rocznie od wartości aktywów.

 

🟢Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych mogą liczyć na zniżki w Finax. Więcej na ten temat znajdziesz na osobnej podstronie.

 

Dowiedz się więcej na temat europejskiej emerytury OIPE

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie