Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce rozlała się szeroko. Drożeje w zasadzie wszystko

Skomentuj artykuł
© BartekMagierowski - stock.adobe.com

Ostateczne dane inflacji w sierpniu wpisały się w raport sprzed dwóch tygodni. Tym razem otrzymaliśmy jednak znacznie więcej szczegółów, które pozwalają „zajrzeć pod maskę” największego od 25 lat wzrostu cen. Jednym słowem, drożeje wszystko.

 

W sierpniu 2022 r. inflacja CPI wyniosła w Polsce 16,1% w ujęciu rocznym oraz 0,8% w ujęciu miesięcznym – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. To wynik zgodny z opublikowanym pod koniec sierpnia wstępnym szacunkiem. Warto jednak pamiętać, że wówczas mieliśmy do czynienia z potężną niespodzianką, bowiem ekonomiści spodziewali się wówczas spadku do 15,4% wobec 15,6% odnotowanych w lipcu. Jednocześnie wynik ogłoszony przez GUS i tak jest najwyższy od marca 1997 r. (16,6%).

 

 

Dane finalne zazwyczaj niewiele różnią się od wstępnych, choć zdarzały się odchylenia o 0,1 punktu procentowego. Z tego powodu, gdy mowa o głównym odczycie inflacji, więcej uwagi poświęca się wstępnym danym publikowanym przez GUS pod koniec każdego miesiąca. Finalny raport przedstawiany w połowie miesiąca zawiera natomiast wiele szczegółów dotyczących wzrostu cen w poszczególnych kategoriach.

Inflacja gdzie okiem sięgnąć

Wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych pozostaje nie tylko wysoki, ale i szeroki – mocno dodatnią dynamikę odnotowano we wszystkich głównych kategoriach badanych przez GUS.

 

🟢 Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Największe podwyżki odnotowano w przypadku użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (27,4%), która to kategoria wyprzedziła transport (19,5%), żywność i napoje bezalkoholowe (17,5%) oraz restauracje i hotele (16,7%). Ogółem, ceny usług wzrosły o 11,8%, a towarów o 17,5%. Dla porównania miesiąc wcześniej było to 11,7% w przypadku usług i 16,9% w przypadku towarów.


 

Publikowane w połowie miesiąca raporty o inflacji zawierają też informacje o zmianie cen bardziej szczegółowych grup. Podobnie jak w lipcu, również w sierpniu trudno było znaleźć przykłady spadku cen. Największe podwyżki dotyczą źródeł energii oraz żywności. O miano „króla inflacji” rywalizują opał, którego ceny wzrosły o 156,9% w ciągu roku oraz cukier, który w tym czasie podrożał o 109,2%. Jedyną grupą towarów, w przypadku której GUS dopatrzył się spadku cen był sprzęt telekomunikacyjny (-8,3%), choć trzeba pamiętać o tym, że kategoria ta obciążona jest kwestią postępu technicznego (nie wiemy dokładnie, których urządzeń ceny GUS bierze pod lupę), a w większości przypadków nowe modele wyceniane są drożej m.in. ze względu na siłę dolara, za którą to walutę kupowana jest elektronika na globalnym rynku.

 

🟢 Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 r. Komentarze ekonomistów

🟢 Zobacz też:  W co inwestować w dobie bardzo wysokiej inflacji? [Letnia Szkoła Giełdowa 2022]

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie