Chat with us, powered by LiveChat

Obligacje skarbowe to hit? Mimo rekordu, grono kupujących jest wąskie

Skomentuj artykuł
© Studio_East - stock.adobe.com / www.obligacjeskarbowe.pl

Ostatnie dane o sprzedaży obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa pokazały, że cieszą się one rekordową popularnością. Mimo to, inwestujących w ten typ obligacji wciąż jest relatywnie niewiele.

 

14,072 mld zł – za taką kwotę Ministerstwo Finansów sprzedało w czerwcu 2022 r. obligacje oszczędnościowe. To dotychczasowy rekord, przyćmiewający wynik z pandemicznego kwietnia 2020 r. (5,43 mld zł). Największą popularnością cieszyły się obligacje o zmiennym oprocentowaniu (antyinflacyjne): roczne i czteroletnie. Więcej na temat wyników sprzedaży obligacji pisaliśmy w artykule: Obligacje oszczędnościowe na rekord. Polacy rzucili się na papiery antyinflacyjne.

 

 

Wielkość sprzedaży to jedno, a liczba kupujących to drugie. Jak łatwo się domyślić, w czerwcu również padł rekord. Udostępnione przez ministerstwo dane (bez uwzględnienia rachunków IKE-Obligacje, o których nieco dalej) wykazują, że w czerwcu było ponad 113 000 nabywców rządowych papierów oszczędnościowych.

 

 

Łącznie na koniec miesiąca obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa widniały na ponad 270 000 rachunków. W czerwcu liczba ta wzrosła skokowo i była o 49 420 wyższa niż w maju. Na tle historycznych wyników to sporo, ale trzeba pamiętać, że np. liczba kont ROR na polskim rynku przekracza 35 milionów (dane za I kw. 2022 r. zebrane przez PRNews.pl). Z kolei według KDPW, rachunków maklerskich jest w Polsce ponad 1,5 miliona, choć nie wiadomo ile z nich jest aktywnych.

 

 

W tym miejscu warto postawić pytanie, na ile liczba kupujących wynikała z wyraźnej poprawy oferowanych warunków, a na ile z „medialnej ekspozycji”, którą w ostatnich tygodniach uzyskały obligacje oszczędnościowe. Wszystko przez oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego opublikowane na stronach Kancelarii Premiera. Jak wynika z dokumentu, Morawiecki w 2021 r. inwestował w dostępne wówczas obligacje skarbowe, co szerokim echem odbiło się w mediach, nie tylko finansowych. „Obligacje Morawieckiego” to fraza która zdobyła popularność, jednak warto pamiętać, że oferta skierowana była do wszystkich Polaków, a nie tylko wybranej grupy.

 

🎙️ O obilgacjach oszczędnościowych Skarbu Państwa mówiliśmy też w 280. odcinku podcastu Echa Rynku.

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #280 – Obligacje skarbowe, inwestycyjny hit, który przed inflacją nie chroni

Obligacje oszczędnościowe na IKE? Tylko w PKO BP

Kupić obligacje skarbowe można zarówno przez rachunek rejestrowy prowadzony przez BM PKO BP, jak i przez rachunki IKE oferowane przez tę instytucję. Z informacji przez nas uzyskanych wynika, że na koniec czerwca liczba rachunków IKE-Obligacje wyniosła 38 761 i była o niewiele ponad 4 tysiące wyższa niż na koniec 2020 r.

 

 

Znacznie mniej osób wybrało Super IKE czyli rachunek umożliwiający kupowanie obligacji oszczędnościowych skarbu państwa oraz inwestowanie poprzez „zwykły” rachunek maklerski. Na koniec czerwca 2022 r. było 1848 takich rachunków, o 122 więcej niż pół roku wcześniej.

 

Trudno powiedzieć, czy w najbliższych miesiącach zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi będzie tak duże jak w czerwcu. Wiele wskazuje na to, że przybędzie kanałów sprzedaży, co należy uznać za krok w dobrą stronę. Zakup obligacji antyinflacyjnych nadal jednak nie będzie tak prosty, jak założenie lokaty w dowolnym banku (kilka kliknięć i gotowe). Gdyby tak było, liczba nabywców rządowych papierów zapewne byłaby znacznie większa.

 

Będziemy promować obligacje antyinflacyjne w większej liczbie placówek, nie tylko jednego, największego polskiego banku PKO BP, ale także drugiego. Jeśli inne banki zgłosiłyby się, to zapraszamy wszystkich – powiedział w maju Morawiecki.

 

Po słowach premiera, do działania przystąpił drugi największy państwowy bank czyli Pekao. Jak poinformował rzecznik banku, sprzedaż rządowych papierów w banku z żubrem ruszy od września tego roku.

 

🟢 Wszelkie potrzebne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.

 

Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie