Chat with us, powered by LiveChat

Kryptowaluty w dół. Elon Musk wspiera dogecoina i jest oskarżony o piramidę finansową

Skomentuj artykuł
© flashmovie - stock.adobe.com

Ostatnie dni przyniosły kolejną falę spadków na rynku kryptowalut. Znów głośno jest o Elonie Musku, który chce połączyć krypto z Twitterem, nadal popiera dogecoina i jest oskarżony o promowanie piramidy finansowej.

 

Rynek kryptowalutowy działa nieprzerwanie, więc polski długi weekend (w trakcie którego normalnie funkcjonowały też klasyczne rynki w innych krajach) nie zatrzymał biegu wydarzeń. Ich rozwój jest niezbyt dobry dla kryptowalutych byków. Cena Bitcoina w sobotę spadła poniżej 18 000 dolarów i była najniższa od końca 2020 r. Następujące w kolejnych godzinach odbicie nie jest wielkie na tle ostatnich spadków – obecny kurs na poziomie blisko 20 000 USD za BTC to o 20% mniej niż tydzień temu i ponad 55% mniej niż na początku roku.

 

Kurs bitcoina (w USD). Źródło: Coinmarketcap

 

Powody przeceny kryptowalut pozostają niezmienne: zniżkujący rynek akcji reagujący na podwyżki stóp procentowych, problemy instytucji z rynku krypto (wstrzymujący wypłaty Celsius czy sprawa stablecoinów Luna/Terra, o której pisałem tutaj), a w dalszym horyzoncie wyzwania związane z uregulowaniem tego segmentu rynku (powstał projekt autorstwa dwóch amerykańskich senatorów, z obu głównych partii). Koniec końców na temperaturę na rynku kryptowalut wpływa także postawa inwestorów/spekulantów, którzy starają się wykorzystać obecny trend.

Elon na ratunek

Chociaż kryptowalutowa scena dorobiła się licznych influencerów, to pod względem siły oddziaływania żadne z nich nie może równać się z Elonem Muskiem. Najbogatszy człowiek świata ponownie dał wyraz wsparcia dla wirtualnych walut.

W trakcie sesji Q&A z pracownikami Twittera (którego przejęcie przez Muska wciąż toczy się w bólach) miliarder podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi Twittera i płatności.

 

– Pieniądze są w zasadzie formą informacji. To informacja, która pozwala nam wymieniać produkty i usługi bez sięgania po handel wymienny oraz pozwalająca ludziom dokonywać zobowiązań czasowych. Pieniądze obecnie są cyfrowe i to już od jakiegoś czasu. PayPal zrobił dobrą robotę na polu płatności. Myślę, że miałoby sens zintegrować płatności z Twitterem, aby łatwo można było przesyłać pieniądze, zarówno waluty jak i kryptowaluty – powiedział Musk odpowiadając na jedno z pytań.

 

🟢Zobacz też: Polscy inwestorzy przekonują się do kryptowalut [OBI 2021]

 

Na tym nie koniec kryptowalutowych newsów z Muskiem w tytułach. Założyciel Tesli i SpaceX ponownie dał wyraz wsparcia dla dogecoina – kryptowaluty opartej o internetowe memy z psem rasy shiba inu. Twitterowy dialog między Muskiem a jednym z internautów brzmiał tak:

 

– Nadal będę wspierał Dogecoina.

– To kupuj dalej.

– Kupuję.

 

Źródło: Twitter

 

Słowa te wystarczyły, aby ruszyć notowaniami kryptowaluty, która w reakcji podrożała o 9% (wobec słabego sentymenty na rynku krypto). I choć euforia nie była tak wielka jak w ubiegłym roku, gdy twitterowe wpisy Muska przekładały się na wzrosty rzędu 75%, to nadal pokazywały, że miliarder ma przełożenie na sytuację na dziesiątej najpopularniejszej kryptowalucie o kapitalizacji wynoszącej blisko 8 mld dolarów, dziesięciokrotnie mniej niż w szczycie z 2021 r. (dla porównania, bitcoin to obecnie market cap na poziomie 381 mld USD wobec 1,27 bln USD w ubiegłym roku).

 

Kurs dogecoina (w USD). Źródło: Coinmarketcap

 

O dogecoinie i Elonie Musku głośno jest z jeszcze jednego powodu. Do sądu federalnego na Manhattanie wpłynął pozew złożony przez Keitha Johnsona, który oskarża Muska, Teslę oraz SpaceX o promowanie piramidy finansowej opartej o Dogecoina. Zdaniem pozywającego, strona pozwana wiedziała, że dogecoin nie ma wartości, a mimo to promowała go (m.in. poprzez wpisy na Twitterze) w celu osiągnięcia zysku.

Johnson domaga się odszkodowania w kwocie 258 mld dolarów, czyli trzykrotności spadku kapitalizacji dogecoina od szczytu. Dodatkowo żąda, aby Musk i jego firmy powstrzymały się od promowania kryptowalut oraz uznania dogecoina za instrument hazardowy, podlegający stosownym regulacjom stanu Nowy Jork.

 

Trudno oczekiwać, aby żądania Keitha Johnsona zostały spełnione, jednak liczne artykuły w mediach z całego świata przypominają o związkach Muska z kryptowalutoami (co dla rynku może mieć zarówno dobre, jak i złe strony).

Jak inwestować w kryptowaluty?

Osobom, które w związku z silną przeceną na rynku kryptowalut chciałyby się dowiedzieć więcej na temat inwestowania w tę klasę aktywów polecamy kurs „Jak inwestować w kryptowaluty” autorstwa Tomasza Waszczyka.

 

Dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych już od 9,95 zł miesięcznie

 

Całość kursu jest dostępna dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, jednak trzy pierwsze odcinki są dostępne dla wszystkich. Postanowiliśmy także otworzyć odcinek poświęcony ryzyku związanemu z inwestowaniem w kryptowaluty.

 

  1. Wstęp – decentralizacja bankowości oraz historia rozwoju kryptografii i cyfrowych aktywów
  2. Anonimowość w blockchain - obalanie popularnych mitów dotyczących bitcoin
  3. Historia współczesnych kryptowalut oraz podejście do analizy fundamentalnej
  4. Gdzie i jak kupić kryptowaluty oraz jak je przechowywać?
  5. Co nie jest kryptowalutą? Token vs coin, czyli jak nie stać się ofiarą oszustwa
  6. Jak zindentyfikować piramidę finansową lub „projekt oparty o blockchain”?
  7. Kryptowaluta jako element dywersyfikacyjny Twojego portfela
  8. Rozliczanie zysków i strat z krypto
  9. Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty Dostęp bezpłatny!

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie