Chat with us, powered by LiveChat

Izabela Olszewska (GPW S.A.): „Mamy kolejkę ciekawych spółek czekających na debiut"

Skomentuj artykuł

W środę, 22 września 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Izabelą Olszewską, Członkiem Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ds. rozwoju biznesu i sprzedaży (CSO). Uczestnicy czatu pytali m.in. o perspektywy GPW w kolejnych miesiącach, o wyniki drugiego kwartału 2021 r., czy też o akwizycje oraz rynek Global Connect.

Wyniki oraz perspektywy

Inwestorzy uczestniczący w czacie chcieli się dwiedzieć, czy Giełda jest w stanie w dłuższym terminie utrzymać obroty dzienne na poziomie przekraczającym 1 mld zł.

 

Obroty na naszym rynku są uzależnione od ogólnej sytuacji rynkowej i widzimy, że po dość słabych obrotach w lipcu i sierpniu znów mamy powrót zmienności i obroty dzienne powyżej miliarda złotych na GR GPW. Osobiście jestem optymistką i wierzę, że większość inwestorów, którzy założyli konta maklerskie w ciągu ostatniego roku pozostanie na rynku. Mamy kolejkę ciekawych spółek czekających na debiut, co powinno podtrzymać zainteresowanie inwestorów a tym samym obroty – tłumaczyła Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

 

Padło również pytanie o marżę EBITDA z jakiej Zarząd GPW będzie zadowolony po wynikach za pełny 2021 r.

 

Marże z drugiego kwartału 2021 r. ( marża netto na poz. 46%) jest dla nas satysfakcjonująca i porównywalna z marżą jaką osiągają inne giełdy będące spółkami publicznymi – odpowiedziała Izabela Olszewska.

 

W zakresie wyników za 2Q 2021 r. internauci biorący udział w czacie dopytywali m.in. o powody blisko 30% wzrostu kosztów usług obcych w 2 kwartale 2021 r. w relacji do tego samego okresu poprzedniego roku.

 

Wzrost w stosunku do I półrocza 2020 r. wynikał głównie z wzrostu kosztów: 1) IT, co wynikało ze wzrostu kosztów związanych z usługami serwisowymi dla sprzętu IT, gwarancyjnymi oraz modyfikacją oprogramowania; 2) doradztwa, co jest wynikiem wystąpienia w GPW usług doradczych m. in. w zakresie projektu Private Market i projektu PCOL; 3) promocji, co wynika z wystąpienia w br. wielu akcji i działań promocyjnych, które nie maiły miejsca w ubiegłym roku z uwagi na ścisły lock down – wyjaśniła Izabela Olszewska.

Global Connect

W trakcie czatu nie zabrakło również pytań o nowy projekt GPW, tj. o Global Connect. Pytano zarówno o to kiedy będzie można kupić pierwsze spółki zagraniczne, jak również o sens tworzenia takiego rynku, w sytuacji gdy obecnie bez większych problemów można inwestować na wielu globalnych rynkach.

 

Jako GPW planujemy osiągnąć gotowość operacyjną w IV kwartale 2021. Natomiast są jeszcze czynniki zewnętrzne. Prowadzimy rozmowy i uzgodnienia z UKNF oraz z animatorami rynku. Rynek wystartuje wtedy, kiedy tzw. wprowadzający animator rynku, wprowadzi pierwszą spółkę – wyjaśniała Izabela Olszewska.

 

Widzimy wartość dodaną w GlobalConnect. Handel odbywać się będzie w PLN. Akcje będą kwotowane przez tzw. wprowadzających animatorów rynku. Dostęp do Global Connect będzie wyglądał tak samo jak dostęp do akcji z Głównego Rynku oraz NewConnect – dodała.  

Akwizycje

W obszarze akwizycji inwestorzy pytali, jakie czynniki dla Giełdy są kluczowe w potencjalnych decyzjach dotyczących akwizycji, jak również pytano o to kiedy można spodziewać się jakichś konkretnych decyzji dotyczących akwizycji.

 

Przede wszystkim powiązanie z naszym obszarem kompetencji. Interesują nas podmioty na rynku finansowym, a także spółki technologiczne. Ważne są potencjalne efekty synergii i potencjalny zwrot z takiej inwestycji. Tak jak komunikowaliśmy trwa obecnie due dilligence giełdy armeńskiej i chcielibyśmy zamknąć transakcję do końca 2021 roku. Jeśli chodzi o inne procesy M&A to będziemy komunikować w przyszłości stosownymi raportami – odpowiedziała Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Program wsparcia pokrycia analitycznego

Inwestorzy uczestniczący w czacie ciekawi byli także oceny dotychczasowego funkcjonowania programu wsparcia pokrycia analitycznego.

 

Oceniamy pozytywnie. Program daje możliwość demokratyzacji dostępu do analiz giełdowych dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych. W sumie, w pierwszej i drugiej edycji programu, 12 biur maklerskich przygotowało łącznie 812 raportów analitycznych dla 52 spółek uczestniczących w Programie. Z początkiem lipca uruchomiona została kolejna, trzecia edycja Programu (PWPA 3.0). W trzeciej edycji uczestniczy 65 spółek z Głównego Rynku i NewConnect. Z naszych analiz wynika, że pod względem liczby spółek objętych programem, jesteśmy w czołówce giełd realizujących podobne programy – podsumowała dotychczasowe efekty programu Izabela Olszewska.

Inwestorzy indywidualni na GPW

W trakcie spotkania padły też pytania o pomysł Giełdy na zatrzymanie na rynku inwestorów indywidualnych, którzy dość licznie wrócili do handlu w okresie pandemii.  

 

Inwestorzy którzy przychodzą na rynek chcą pomnażać swoje środki, dlatego koncentrujemy się na przyciąganiu nowych, ciekawych spółek oraz rozwoju oferty produktowej. Obecnie mamy już ponad 2,5 tys. produktów strukturyzowanych, które dają ekspozycję na różne towary i instrumenty, w które inwestor indywidualny często nie miałby szans zainwestować w sposób bezpośredni. Poszerza się też oferta ETF-ów. Być może jeszcze w tym roku dołączą kolejne. Z myślą o inwestorach indywidualnych poszerzyliśmy też Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego o kolejne spółki także z rynku NewConnect. Obecnie dane giełdowe są też dostępne na Yahoo Finance, co zostało zrealizowane bezpośrednio na prośbę inwestorów indywidualnych – odpowiedziała Izabela Olszewska.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z GPW S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie