Chat with us, powered by LiveChat

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie?

Skomentuj artykuł
© conorcrowe - Fotolia.com

Każdy z nas jest uczestnikiem rynków kapitałowych, chociażby poprzez trzymanie pieniędzy na bankowej lokacie. Jak jednak rozpocząć zacząć inwestowanie na giełdzie?

 

Świadomie czy nie, praktycznie każdy z nas jest uczestnikiem rynków kapitałowych. Chociażby poprzez trzymanie pieniędzy na bankowej lokacie. Jak jednak pójść o krok dalej? Jak rozpocząć przygodę z rynkami kapitałowymi na nieco większą skalę, i zacząć inwestować na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie: zanim założysz rachunek maklerski

Skoro już czytasz ten artykuł, zapewne wiesz, czym jest giełda i interesuje Cię inwestowanie. Jednak dla jasności: wiele osób z giełdą kojarzy przede wszystkim to, że „na giełdzie się gra”, więc jest to coś takiego jak kasyno.

 

W rzeczywistości giełda to miejsce, w którym spotykają się ludzie, którzy potrzebują kapitału do swojego biznesu (spółki) z ludźmi, którzy chcą ten kapitał pożyczyć i przy okazji pomnożyć go (inwestorzy). W gruncie rzeczy zakup akcji spółki giełdowej przypomina trochę lokatę bankową, gdzie pieniądze wpłacone do banku również wędrują do firm w postaci kredytów. Tutaj jednak zasady są nieco inne, nieco bardziej skomplikowane, ale też oferujące większe możliwości (np. zarabianie na spadkach lub na dywidendach).

 

Druga ważna rzecz, którą należy wiedzieć to to, że im większy oczekiwany zysk, tym zazwyczaj większe ryzyko. Lokaty bankowe są bardzo bezpieczne, ale dają minimalny zysk (w obecnej sytuacji przynoszą raczej straty). Obligacje skarbowe również są bezpieczne, ale również dają minimalny zysk. Wszystko, co potencjalnie może przynieść wyższe zyski, w tym akcje spółek giełdowych, łączy się z większym ryzykiem. Ryzyko to oznacza, że możemy tego zysku nie wypracować, lub wręcz, że możemy stracić część pieniędzy (w skrajnych sytuacjach, jak to miało miejsce w przypadku obligacji Getback, możemy w ogóle mieć problem z odzyskaniem pieniędzy).

 

Nie oznacza to jednak, że trzeba się od rynków finansowych trzymać z daleka. Ryzyko ponosimy każdego dnia, podejmując różnego rodzaju decyzje. Grunt to znać ryzyko i podejmować świadome decyzje. Poznaj kilka praktycznych wskazówek jak inwestować na giełdzie i jak robić to dobrze.

Jak chcesz zarabiać na giełdzie?

Zaczynając przygodę z inwestowaniem na giełdzie, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Jedno z podstawowych brzmi: jaki poziom ryzyka jest dla Ciebie akceptowalny? Warto zacząć od tego właśnie pytania, ponieważ odpowiedź na nie determinować będzie wybór strategii, instrumentów czy wręcz konkretnych spółek, które miałyby znaleźć się w Twoim portfelu.

 

Przy odpowiedzi na to pytanie należy uwzględnić swoją sytuację materialną, zawodową i osobistą. Inaczej powinna inwestować osoba, która ma stabilną pracę, ale ma także rodzinę i kredyt, a inaczej singiel pracujący w branży IT, który w sposób naturalny każdego miesiąca generuje pewne nadwyżki finansowe, na które nie ma za bardzo pomysłu.

Inwestowanie dla osób mniej skłonnych do ryzyka może opierać się np. na inwestowaniu pasywnym (np. w fundusze ETF) czy na kupowaniu akcji dobrych, solidnych spółek dywidendowych. Portfel takiego inwestora powinien także posiadać bezpieczną część, w której znalazłyby się np. obligacje skarbowe. Część ryzykowna powinna być stosunkowo niewielka, zależna od osobistych preferencji.

 

Jeśli ktoś wykazuje większą gotowość do ryzyka, może pokusić się o bardziej agresywne, a więc bardziej ryzykowne, ale i przynoszące potencjalnie wyższe zyski inwestowanie. Tę drugą opcję polecamy jednak inwestorom z większą wiedzą i doświadczeniem, a także z solidną poduszką finansową.

Wybór konta maklerskiego

Akcje oraz inne instrumenty finansowe nabywać można za pośrednictwem brokerów, najczęściej domów maklerskich. Zatem gdy już wiesz, czego mniej więcej oczekiwałbyś po inwestowaniu na giełdzie, powinieneś założyć konto maklerskie.

 

Domów maklerskich w Polsce jest sporo. Istnieją różnego rodzaju rankingi, które te domy starają się opisać i ocenić. Taki ranking domów maklerskich prowadzi również Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Dane zbierane są poprzez Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, które odbywa się co roku. Jest więc o tyle wartościowy ranking, że bazuje na opiniach klientów domów maklerskich.

 

Rankingi to nie jedyny czynnik, który należy brać pod uwagę w wyborze domu maklerskiego. Przede wszystkim powinieneś zorientować się, czy dany dom maklerski oferuje te instrumenty, którymi jesteś zainteresowany. Oferty domów maklerskich są zróżnicowane. I o ile większość z nich oferuje pewne standardy, o tyle sytuacja komplikuje się, gdy interesuje nas coś bardziej egzotycznego np. konkretne rynki zagraniczne.

 

Zapoznaj się także szczegółowo z regulaminem domu maklerskiego i cennikiem prowizji, a także upewnij się, że dany dom maklerski/broker/inna instytucja, jest objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, i nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych.

Inwestowanie na giełdzie – kilka uniwersalnych zasad na koniec

Warren Buffett zwykł mawiać, by inwestować wyłącznie w te instrumenty, które się rozumie. To bardzo dobra lekcja na początek. Jeżeli nie rozumiesz, w jaki sposób działają kontrakty terminowe czy derywaty, może na początek skup się np. na akcjach czy funduszach. Czasem nieporozumienie może być przyczyną sporych kłopotów.

 

Dywersyfikuj! Wrzucenie wszystkich oszczędności w akcje jednej spółki wydaje się dobrym pomysłem z uwagi na największe potencjalne zyski. Ale co jeśli zamiast zysków wystąpią straty? Zdecydowanie lepiej rozłożyć swój kapitał na kilka/kilkanaście spółek, a oprócz tego mieć część bezpieczną portfela, w której będą np. obligacje skarbowe czy fundusze ETF.

 

I jeszcze jedna myśl z Buffeta: „Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1”. Pamiętaj, że celem twojej obecności na giełdzie jest zarobienie pieniędzy lub przynajmniej ochrona ich przed utratą wartości. Dlatego decyzje trzeba podejmować świadomie, także w sytuacjach, gdy bardzo łatwo dać się ponieść emocjom. Emocje nie są dobrym doradcą inwestycyjnym.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie