Chat with us, powered by LiveChat

Nie ma hossy bez banków. Przegląd wykresów

Skomentuj artykuł
@Engdao - stock.adobe.com

Stare, giełdowe powiedzenie sugeruje, że bez banków może być trudno doświadczyć hossę na polskiej giełdzie. Powód jest prosty – banki to największe podmioty notowane na polskiej giełdzie, a sektor ma kluczowy wpływ na indeksy.

 

Udział banków w indeksie WIG20 to obecnie około 25%, a w indeksie WIG ponad 21%. Otoczenie, w którym przyszło funkcjonować bankom, już od wielu lat jest co najmniej trudne, a ostatnie wydarzenia jeszcze je pogorszyło. Z najnowszych doniesień warto wymienić chociażby kolejną, dość nieoczekiwaną obniżkę stóp procentowych o 0,5 p.p., do 0,5%. Przypominamy, że w marcu po obniżce stóp o 0,5 p.p. i zmianie rezerwy obowiązkowej PKO BP poinformowało, że wpłynie to na zmniejszenie zysku netto o około 75-100 mln zł kwartalnie (w 2019 roku bank wykazał około 4 mld zł zysku netto), a Pekao oszacowało ten wpływ na około 200-250 mln zł rocznie (w 2019 roku bank wykazał blisko 2,2 mld zł zysku netto).

 

Od końca lutego indeks sektorowy WIG_Banki spadł o około 38%. Poniżej przyglądamy się wykresom największych notowanych banków.

 

Zobacz także:

 

 

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie