Chat with us, powered by LiveChat

Początek maja przyniósł liczne zmiany na liście ostrzeżeń SII

Skomentuj artykuł

Brak publikacji raportu rocznego oraz opinii biegłego rewidenta, a także odmowa wydania opinii przez biegłego rewidenta to najczęstsze zdarzenia kwalifikujące spółki do wpisania na listę ostrzeżeń tworzoną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Oprócz tego wśród kryteriów, jakie pojawiły się przy nazwach spółek w maju był “wniosek restrukturyzacyjny”, “niepowodzenie restrukturyzacji” oraz “postępowanie upadłościowe”. Wśród nowych podmiotów wpisanych na listę znalazł się m.in. GetBack.

Brak raportu okresowego

W przypadku spółek dla których rok obrotowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, kwiecień był ostatnim miesiącem, kiedy mogły one opublikować raport finansowy za 2017 rok. Podmioty, które nie wypełniły tego obowiązku do 30 kwietnia naruszają rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych, a także trafiają na listę ostrzeżeń prowadzoną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Z tego powodu na listę trafiły takie spółki jak Chemosevis-Dwory, Graviton Capital oraz Indata, a Komisja Nadzoru Finansowego zażądała od Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zawieszenie ich notowań.

Brak lub odmowa wydania opinii biegłego rewidenta

Do końca kwietnia obok sprawozdania finansowego, firmy mają również obowiązek publikacji opinii biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania. Część firm nie dopełniło tego obowiązku, a wśród nich jest IndygoTech Minerals, Korporacja Budowlana Dom oraz Ursus.

 

W liście do akcjonariuszy Karol Zarajczk, prezes Ursusa wyjaśnia powody braku publikacji opinii biegłego rewidenta dotyczącej ubiegłorocznego sprawozdania finansowego firmy. “Ze względu na awarię systemu informatycznego do konsolidacji wyników finansowych Grupy i co za tym idzie mnogość zagadnień do rozpoznania i opisania w sprawozdaniach finansowych za rok 2017, badanie sprawozdania przez niezależnego audytora w związku z późnym przekazaniem przez Spółkę danych, jest jeszcze w toku. Szacujemy, iż biegły rewident zakończy badanie i wyda opinię najpóźniej do 14 maja br. Uzyskana opinia audytora zostanie natychmiast przekazana Państwu do wiadomości” - napisał prezes spółki.

 

W przypadku części spółek biegły rewident odmówił wyrażenia opinii na temat sprawozdania finansowego. W przypadku części spółek powodem niewydania opinii przez podmiot do tego uprawniony jest brak dostępu do niezbędnych dokumentów pozwalających zbadać poprawność sporządzonego sprawozdania. Opinii biegły rewident nie wydał w 7 przypadkach. Dotyczy to takich spółek jak: Bumech, Cube.ITG w restrukturyzacji, Drop, Lark.pl, PBG, Redwood Holding w restrukturyzacji oraz Regnon.

Wniosek restrukturyzacyjny

Na początku maja na listę ostrzeżeń SII trafił również GetBack. Spółka zajmująca się zarządzaniem portfelem wierzytelności złożyła bowiem wniosek do sądu dotyczący otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego układowego. Wśród dokumentów, które udostępnił sąd znalazły się również informacje na temat spółki pochodzące z Krajowego Rejestru Sądowego, propozycja układowa oraz wstępny plan restrukturyzacji.

Postępowanie upadłościowe oraz niepowodzenie restrukturyzacji

W przypadku Navimor-Invest uległo zmianie kryterium kwalifikujące spółkę do wpisania jej na listę ostrzeżeń SII. “Wniosek o ogłoszenie upadłości” został zastąpiony kryterium “postępowanie upadłościowe”. Zmiana jest wynikiem decyzji sądu oraz zarządu giełdy, który poinformował o szczególnym oznaczeniu spółki notowanej na rynku NewConnect.

 

Property Lease Fund w raporcie bieżącym poinformował o otrzymanej decyzji sądu dotyczącej postępowania restrukturyzacyjnego. W informacji czytamy, że Sąd Rejonowy Poznań Stare-Miasto oddalił wniosek o otwarcie postępowania oraz wniosek o zabezpieczenie. Z tego względu kryterium “postępowanie restrukturyzacyjne” zostało usunięte na rzecz kryterium “niepowodzenie restrukturyzacji”.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie