Chat with us, powered by LiveChat

Wniosek restrukturyzacyjny Próchnika złożony w sądzie. Akcje nurkują

Skomentuj artykuł
Sergey Ryzhov - fotolia.com

Najdłużej notowana na GPW spółka złożyła we wtorek wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. W ten sposób zarząd Próchnika zamierza poradzić sobie z trudną sytuacją przedsiębiorstwa. W reakcji na tę informację, założona w 1948 roku firma była we wtorek najsłabszą spółką spośród wszystkich firm notowanych w indeksie WIG. W tym dniu jej akcje potaniały o 24,5 procent.

 

W złożonym piśmie do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy X Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych spółka wnioskuje o przeprowadzenie restrukturyzacji w formie postępowania sanacyjnego.

 

Jak czytamy w komunikacie Próchnika, decyzja zarządu jest podyktowana troską o przetrwanie spółki oraz szacunkiem dla zobowiązań spółki i jej wierzycieli. Postępowanie sanacyjne, zawarcie układu i jego wykonanie jest najbardziej uczciwą oraz możliwą drogą do wykonania zobowiązań spółki.

 

Zarząd tłumaczy w dokumencie, że podejmie czynności prawne i faktyczne, które będą zmierzać do poprawy sytuacji ekonomicznej spółki tak, aby możliwe było wykonywanie jej zobowiązań.

Plan restrukturyzacyjny

 W ramach planu restrukturyzacyjnego Próchnik zamierza wyprzedać składniki majątku, które nie są niezbędne do dalszego prowadzenia działalności. Oprócz tego firma chce sprzedać markę Rage Age i skupić się na rozwoju marki Próchnik. “Spółka powróci do okryć wierzchnich jako podstawowej części oferty marki Próchnik oraz położy nacisk na budowę rozpoznawalności i prestiżu marki jako eksperta w tym segmencie. Zmiany obejmą również radykalną redukcję poziomu kosztów stałych” - czytamy w raporcie spółki. Firma poinformowała również, że strategia działania będąca elementem planu restrukturyzacyjnego zostanie opublikowaniu po decyzji sądu o otwarciu postępowania sanacyjnego.

 

Ze względu na powyższe informacje, Próchnik został w dniu 27 marca 2018 roku dodany do listy ostrzeżeń prowadzonej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Powody kłopotów finansowych

Zarząd Próchnika zwraca uwagę na fakt, że obecna sytuacja spółki jest efektem kumulacji nieskutecznych decyzji strategicznych podejmowanych przez ostatnie lata, które obecne władze spółki korygowały z pełną determinacją. W pierwszym kwartale tego roku firmie nie udało się przeprowadzić emisji akcji. Brak zainteresowania inwestorów walorami Próchnika było przyczyną rozpoczęcia procesu przeglądu opcji strategicznych mających na celu pozyskanie środków finansowych, o czym spółka informowała pod koniec lutego.

 

Wraz z publikacją informacji dotyczącej restrukturyzacji, firma odtajniła raport, z którego wynika, że decyzję o przygotowaniu wniosku do sądu podjęła w ubiegłym tygodniu. Zarząd postanowienia w tej kwestii tłumaczy zbliżającym się terminem wypłaty odsetek obligatariuszom obligacji serii C01 i C02. Zapewnia równocześnie, że spółka posiada wystarczający majątek do pokrycia zobowiązania, jednak skorzystanie właścicieli obligacji z tego prawa mogłoby doprowadzić do niewypłacalności firmy.

Reakcja rynkowa

Ogłoszenie informacji dotyczącej wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wywołało lawinę wyprzedaży akcji Próchnika. Podczas wtorkowej sesji jej walory straciły 24,5 procent, dzięki czemu w skali sesji spółka uzyskała miano najsłabszej firmy notowanej na GPW. W środę rano jej akcje taniały o 8 procent.

 

Próchnik - wykres kursu akcji
wykres Próchnik
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Próchnik jest jedną z pięciu spółek, które jako pierwsze były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej pierwsze notowanie datowane jest na 16 kwietnia 1991 roku. Wprawdzie jej kurs od momentu debiutu spadł o prawie 98 procent, ale nie da się ukryć, że jest to najstarsza spółka notowana obecnie na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie