Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW rośnie o 26% w tydzień. Kurs akcji przebija linię trendu spadkowego

© PRUSSIA ART - Fotolia.pl

Kurs akcji JSW wzrósł od 5 lutego 2016 roku z ponad 9 zł do niemal 11,50 zł na koniec 12 lutego, a podczas dzisiejszej sesji, to jest 15 lutego, zwyżkował do 12,16 zł. Tym samym kurs wybił górą najszybszą linię trendu spadkowego.

 

Tak dobre zachowanie kursu można tłumaczyć dwoma zdarzeniami. Po pierwsze, w piątek, 5 lutego bieżącego roku, Chiny poinformowały, że planują zmniejszyć zdolności produkcyjne w sektorze węglowym o 500 mln ton w ciągu 3-5 lat, poczynając od 2016 roku. Tego dnia akcje JSW zyskały ponad 14 %.

 

Kolejna informacja, która miała pozytywne odbicie na walorach spółki, pojawiła się w następny piątek, 12 lutego. Mowa tu o wdrożeniu przez Komisję Europejską postępowania antydumpingowego w sprawie trzech importowanych z Chin produktów stalowych. Wprowadzone cła są różne na produkty z Chin i Rosji. Zdaniem analityków może się to przełożyć na wzrost cen węgla koksującego. W miniony piątek kurs akcji rósł o 10%.

 

Trudna sytuacja w JSW pozostaje faktem, niezależnie od sprzyjających informacji z otoczenia. Spółka potrzebuje pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń. Na początku roku osiągnięto porozumienie ze związkami zawodowymi i przesunięto wypłatę czternastej pensji, wraz z odsetkami z tytułu przesunięcia wypłaty, do 1 czerwca 2016 roku. Planowana jest sprzedaż aktywów spółki. Jak poinformował w zeszłym tygodniu wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski, JSW potrzebuje ponad 1 mld zł kapitału, które mogą być pozyskane między innymi ze sprzedaży Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

 

Z technicznego punktu widzenia, na wykresie spółki pojawił się sygnał dla byków. Mianowicie, podczas dzisiejszej sesji, to jest 15 lutego, kurs akcji wybił ponad przyspieszoną linię trendu spadkowego. Jeśli byki podejmą próbę walki o dalsze wzrosty, kurs akcji może sięgnąć poziomu 17 zł, w którym przebiega obecnie kolejna linia trendu spadkowego. Nie zmienia to jednak obrazu w długim terminie. Przypomnijmy, że JSW debiutowało w 2011 roku po 136 zł, a obecnie kurs oscyluje wokół 10 zł.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: JSW S.A., PAP

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

Spółka pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

Zobacz więcej

JSW rośnie o 26% w tydzień. Kurs akcji przebija linię trendu spadkowego