Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rozbieżność w marżach rafineryjnych, Orlen rusza na południe

© Nesta - Fotolia.com

PKN Orlen zanotował w styczniu modelową marżę rafineryjną w wysokości 6,60 USD/bbl wobec 4,80 USD/bbl w grudniu ubiegłego roku i 6,20 UDS/bbl w styczniu 2015 roku. Pomimo tego, kurs akcji odnotowuje dzisiaj (03.02) siódmą z rzędu sesję spadkową.

 

Kurs akcji Orlenu wybił dołem z kanału bocznego 61 zł – 70 zł i kontynuuje ruch w kierunku południowym. Odmierzając szerokość kanału bocznego, kurs akcji bez większych problemów może spaść w okolice 50 zł. Strefę wsparcia można wyznaczyć w przedziale 50 zł a 53 zł (szczyty z 2007, 2011 i 2013 roku). Z końcem stycznia spółka, jako jedna z pierwszych z indeksu WIG20, podzieliła się wynikami za IV kw. 2015 roku, w którym odnotowała stratę netto na poziomie 69 mln zł, głównie za sprawą wysokiego efektu LIFO (1,1 mld zł). Więcej  o wynikach pisaliśmy w tym miejscu.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Lotos osiągnął w styczniu modelową marżę rafineryjną na poziomie 5,57 USD/bbl wobec 4,45 USD/bbl w grudniu 2015 roku i 8,87 w styczniu ubiegłego roku. Dnia 3 marca 2016 roku spółka opublikuje raport roczny za 2015 rok.

 

Na wykresie Lotosu wyraźnie widać sekwencję coraz niższych szczytów i dołków. Po ostatnim impulsie wzrostowym kurs akcji odbił się od oporu przy cenie 28 zł, końca luki spadkowej z sierpnia 2014 roku. Na chwilę obecną nie widać na wykresie sygnałów zwiastujących zmianę sentymentu do spółki, co nie wyklucza testowanie minimum z 2014 roku na poziomie około 23 zł. Pozytywnym sygnałem płynącym z analizy technicznej będzie wybicie ponad poziom 28 zł i wyznaczenie wyższego lokalnego szczytu.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Dla spółek rafineryjnych niezwykle ważna jest cena ropy naftowej, która jest najtańsza od 2002 roku. Obecnie kontrakty na ropę brent spadły do 33 dolarów. Na wykresie wyraźnie widać, że ostatnia fala wzrostowa zatrzymała się na oporze wyznaczonym przez ostatni lokalny dołek – okolice 36,50 dolarów. Następnie cena spadła o niemal 10% w ciągu dwóch sesji. Przebicie wspomnianego oporu będzie pierwszym sygnałem analizy technicznej na co najmniej ustabilizowanie notowań. Póki co, obowiązuje silny trend spadkowy i nie wykluczone, że cena spadnie poniżej ostatniego dołka.

 

Brent Oil Future - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PKN Orlen S.A., Lotos S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Rozbieżność w marżach rafineryjnych, Orlen rusza na południe