Chat with us, powered by LiveChat

Techniczny przegląd branżowy - PKN Orlen, Unimot, PGNiG i Lotos pod lupą 🔎 analityka

Skomentuj artykuł

W ramach cotygodniowego przeglądu branżowego, tym razem Analityk  techniczny - Tomasz Skolimowski, wziął na warsztat wykresy spółek paliwowych, w tym: PKN Orlen, Lotos, Unimot oraz PGNiG.

PKN Orlen

W szerszym horyzoncie czasowym spółka cały czas porusza się kanałem wzrostowym, który został przedstawiony na interwale tygodniowym. Można jednak zaobserwować, że dołki które testują dolną krawędź kanału są coraz wyższe i nie przekraczają wyznaczonej linii trendu. Po osiągnięciu ATH na poziomie 134.44 zł walor zaliczył solidną korektę o prawie 70%. Przecena wyhamowała dopiero w rejonie 35.40 zł, skąd wyprowadzona została ostatnia fala wzrostowa. Fala ta dotarła natomiast do okolic 91 zł i od tego momentu kurs ponownie wszedł w falę korekcyjną. Średnioterminowy trend wzrostowy, zobrazowany zieloną linią na interwale dziennym, zakończył się w listopadzie ub.r. Od tego czasu wycena porusza się w konsolidacji 68-82 zł. Na ostatnich sesjach obserwujemy walkę o utrzymanie wsparcia na dolnej bandzie konsolidacji, czyli właśnie w rejonie 68 zł. Gdyby nie udało się skutecznie zatrzymać podaży na tych poziomach, wtedy kolejne wsparcie lokalne umiejscowione jest na 63 zł, a następne długoterminowe znajduje się już nieco niżej bo przy 50 zł. Jeśli jednak dojdzie do odbicia i wyprowadzenia ruchu wzrostowego, to najbliższy opór przebiega w rejonie 82 zł, a kolejny przy 91 zł.

 

PKN Orlen – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

PKN Orlen – analiza wykresu, interwał tygodniowy

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Tomasz Skolimowski, analityk techniczny Tomasz Skolimowski, analityk techniczny

Absolwent WAT w Warszawie. Zawodowo związany z branżą IT, gdzie pracował jako PM. Od ponad 10 lat pasjonat rynków kapitałowych oraz inwestor giełdowy. Zwolennik analizy technicznej z uwzględnieniem wyznaczania stref popytu oraz podaży. W swoich analizach często stosuje także formacje harmoniczne i strefy Fibonacciego. Aktywnie inwestuje na GPW zarówno krótko- jak i długoterminowo. Poza inwestycjami interesuje się sportem oraz nowymi technologiami.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie