Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jeszcze o podatku bankowym, czyli Minister Morawiecki autorem najbardziej naiwnego stwierdzenia roku

© devrim_pinar - Fotolia.com

Koniec roku bardzo blisko, więc zakładam, że przez najbliższe dwa dni nikt już nie przebije tego:

 

 

Tymczasem to co wiadomo na teraz to to, że podatek ten ma wynosić około 0,39% od aktywów rocznie. To może jeszcze się zmienić, gdyż zapowiadane są kolejne poprawki do projektu ustawy. Aktualna miesięczna stawka wynosi 0,0325%, a jest, według Andrzej Jaworskiego, posła PiS, szefa Komisji Finansów Publicznych, przygotowywana poprawka zwiększająca ją do 0,366% miesięcznie. Oznaczałoby to wzrost skali podatku aż do 0,44% rocznie. Przewiduje się, że wpływy budżetowe z tego podatku będą wynosiły między 4,2 a 5 mld złotych.

 

W dniu dzisiejszym ujrzał światło dzienne raport przygotowany przez analityków Domu Maklerskiego PKO BP (data przygotowania raportu - 17 grudnia 2015 r.) o branży bankowej (przy okazji widać fascynację autorów raportu Gwiezdnymi Wojnami - nosi on nazwę "Epizod 2016 - Nowa Nadzieja"). W tym raporcie jest taka piękna tabelka jak, przy obecnej wielkości podatku, zmienią się zyski największych banków notowanych na GPW.

 

  Podatek w 2016 [mln zł] Oczyszczony zysk w 2015 [mln zł] Podatek jako % zysku 2015
Pekao -556 2308 -24%
BZ WBK -431 2037 -21%
mBank -398 1125 -35%
ING -379 1145 -33%
Bank Handlowy -150 674 -22%
Millennium -200 653 -31%
Alior -114 362 -31%

źródło: DM PKOBP

 

Robi to ogromne wrażenie, gdyż należy mieć na uwadze, że właśnie o tyle może zmniejszyć się dywidenda tych banków przewidziana na kolejne lata. O tyle zmniejszą się zdolności kredytowe banków, itd. Gorzej w konsekwencji będą mieli zarówno akcjonariusze banków jak i klienci, zarówno depozytariusze jak i kredytobiorcy. Biorąc pod uwagę jaka to będzie skala, skutki odczujemy wszyscy, poprzez zmniejszone tempo wzrostu gospodarczego. 

 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że stawka tego podatku jest bardzo rygorystyczna, prawdopodobnie najwyższa w Europie i że banki będą uciekały się do różnych działań, mających chociaż w części skompensować te obciążania. Oto wskazane kierunki działań.

 

  1. Optymalizacja kosztu finansowania - Z grubsza, oznacza to obniżenie już i tak niskiego oprocentowania depozytów,
  2. Wyższe marże kredytowe - Tutaj mam nadzieję nie ma wątpliwości co to oznacza,
  3. Optymalizacja bilansu - To akurat faktycznie może nie mieć wpływu na koszty usług bankowych dla klientów banków,
  4. Wyższe opłaty i prowizje - Banki przycisną nas na wszystkich możliwych frontach. Korzystanie z usług bankowych zacznie być drogie,
  5. Kontrola kosztów - To zawsze warto robić i zakładam, że związek z podatkiem bankowym będzie taki, że zarządy banków przyłożą się do tego w jeszcze większym stopniu niż robią to dotychczas.

 

Podsumowując, nie wiem na jakiej podstawie Minister Mateusz Morawiecki prognozuje, że "koszty podatku bankowego nie uderzą w konsumentów". A może nie myślał o klientach banków? Znam przynajmniej jednego, dosyć znanego, polityka, który podobno nie ma konta banowego. Nie jest więc zapewne klientem jakiegokolwiek banku. W niego zapewne te wspomniane koszty podatku bankowego faktycznie nie uderzą.

 

Źródło: PAP, raport DM PKO BP

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Jeszcze o podatku bankowym, czyli Minister Morawiecki autorem najbardziej naiwnego stwierdzenia roku