Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos kupuje udziały w złożu w Norwegii za około 620 mln zł

© anekoho - Fotolia.com

Spółka zależna z Grupy Lotos – Lotos Norge zawarła umowę zakupu aktywów w obszarze Sleipner na norweskim Szelfie Kontynentalnym. Stroną sprzedającą był ExxonMobil Exploration and Production Norway AS.

 

Pakiet obejmuje udziały w obszarze Sleipner oraz składa się z 15% udziałów w złożach produkcyjnych: Sleipner Ost, Sleipner Vest, Gungne oraz Loke. Operatorem złóż jest Statoil. Dodatkowo Lotos stał się posiadaczem 28% udziałów w złożu Alfa Sentral, które obecnie jest w fazie przygotowania do zagospodarowania, a produkcja w nim ma się rozpocząć w 2020 roku. Jak podkreśla Lotos w komunikacie, Sleipner stanowi jeden z kluczowych tzw. „hubów” gazowych, który jest połączony rurociągami z Wielką Brytanią i kontynentalną Europą.

 

Wartość transakcji zakupu została określona na około 160 mln USD, co po przeliczeniu na złotówki daje około 620 mln zł. Akwizycja ma zostać sfinansowana ze środków własnych Lotos Norge. Polska spółka tym samym potwierdza kierunek budowania silnej pozycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co jest zgodne ze strategią celu wydobywczego firmy oraz działań prowadzących do odzyskiwania środków zainwestowanych w projekt YME.

 

Co ważne, Lotos nabywa udziały w aktualnie eksploatowanym złożu. Jaka część jego produkcji przypadnie firmie?

 

„Szacowana średnia dzienna wielkość produkcji na 2015 rok z przejętych złóż, przypadająca na LOTOS Norge, to około 16 000 boe/d, (tj. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie) w proporcjach 70% gazu do 30% kondensatu, tj. lekkiej ropy. Szacowana średnia dzienna wielkość produkcji na lata 2016 – 2018 to około 9 500 boe/d. rezerwy wydobywalne produkcyjnych złóż gazu (70%) i kondensatu (30%) przypadające na przejęte przez LOTOS Norge udziały w kategorii rezerw 2P (tj. pewnych i prawdopodobnych) kształtują się na poziomie 20,8 mln boe, (tj. baryłek ekwiwalentu ropy). Rezerwy odkrytych obiektów przed zagospodarowaniem określone w kategorii 2C (tj. rezerw warunkowych) wynoszą dla udziału LOTOS Norge 17,6 mln boe” – napisano w komunikacie spółki.

 

Inwestorzy pozytywnie reagują na zwiększenie posiadanych aktywów wydobywczych. Akcje Lotosu zwyżkują o godzinie 11 o blisko 1,5%. Technicznie pozwala to notowaniom wybić się górą z krótkoterminowego kanału spadkowego. Pierwszym, ważnym oporem są okolice 30,5 zł, a ich ewentualne pokonanie otwiera bykom drogę do strefy 32-33 zł. Wsparciem jest poziom 28 zł.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Lotos kupuje udziały w złożu w Norwegii za około 620 mln zł