Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wskaźnik płynności finansowej – jaki jest Twój?

© Romolo Tavani - Fotolia.com

O oszczędzaniu pisaliśmy do tej pory najczęściej w kontekście odkładania na emeryturę. Długoterminowe oszczędzanie niewielkich sum pozwoli na zabezpieczenie finansowe na starość. Jednak jeszcze ważniejsze jest odłożenie tzw. funduszu bezpieczeństwa, który zapewni nam niezależność finansową w przypadku życiowych trudności takich jak utrata pracy czy choroba. I dzięki któremu w awaryjnej sytuacji nie sięgniemy po pieniądze odłożone na emeryturę.

 

Jednym z najistotniejszych aspektów w ocenie dobrze prosperującej spółki  jest analiza jej płynności finansowej. Jednak dobra płynność nie powinna być tylko cechą firm. Każdy, kto chce być zaradny i bezpieczny finansowo, powinien zbudować fundusz awaryjny, czyli odłożyć pieniądze na nieprzewidziane wydatki.

 

O jakich kwotach mowa? Jest to indywidualna sprawa, natomiast rozsądnym minimum powinna być kwota naszych 3-miesięcznych wydatków (czy też wydatków rodziny). Wyobraźmy sobie najgorszy scenariusz, czyli sytuację, w której tracimy nasze główne źródło utrzymania. Gdyby zdarzyło się to w tej chwili, jakbyś sobie poradził? Jak długo utrzymałbyś się z własnych środków? Fundusz ma zapewnić nam czas na pozbieranie się, wyjście na prostą, na przykład spokojne rozglądanie się za nową pracą. Przede wszystkim jednak zapobiega wpadnięciu w pułapkę zadłużenia – kupowania na raty, debetu w karcie kredytowej, chwilówek czy pożyczek u rodziny. Fundusz można oczywiście powiększać, odkładając na przykład kwotę 6-miesięcznych wydatków, jednak nie ma sensu inwestować w niego więcej środków. Taki bufor wystarczy, a nadwyżki finansowe możemy przeznaczyć na inny cel czy zainwestować.

 

Trzeba jednak rozróżnić sytuacje awaryjne od dużych wydatków, których się spodziewamy i już na samym początku określić konkretne wydarzenia, na które możemy przeznaczyć odłożone pieniądze. Kwota funduszu awaryjnego ma być przeznaczona na sytuacje awaryjne, nie na te, które możemy zaplanować jak remont mieszkania, wesele, wakacje albo spontaniczny wypad ze znajomymi czy niesamowita promocja w sklepie. Jeśli zajdzie konieczność wykorzystania funduszu, postarajmy się możliwie szybko go uzupełnić.

 

Przed rozpoczęciem budowania funduszu na czarną godzinę należy uregulować wszystkie długi i zobowiązania, spłacić wszelkie linie kredytowe, debety w koncie, karty kredytowe. Na początkowym etapie powinniśmy odkładać jak największe kwoty aby możliwie szybko zapewnić sobie jakąkolwiek finansową stabilność. Po odłożeniu równowartości chociażby jednomiesięcznych wydatków możemy zwolnić.

 

Pieniądze ulokujmy w możliwie najbezpieczniejszy sposób  a przy tym taki, który zapewni nam do nich swobodny dostęp. Nie ponośmy niepotrzebnego ryzyka ich utraty, w końcu mają być naszym buforem bezpieczeństwa. Załóżmy konto oszczędnościowe, lokatę czy ewentualnie zainwestujmy w fundusz oparty na obligacjach skarbowych.

 

Oszczędzaj na emeryturę

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Wskaźnik płynności finansowej – jaki jest Twój?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie