Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Tauron coraz bliżej zakupu kopalni Brzeszcze

© andigreyscale - Fotolia.com

W ostatni czwartek, to jest 15 października 2015 roku, Tauron uzgodnił treść przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży części aktywów KWK Brzeszcze. Dzień później parafowano projekt regulujący kwestie pracownicze.

 

Projekt porozumienia ze związkami zawodowymi jest wciąż negocjowany, a jego ostateczny kształt może się zmienić i być nieco inny niż obecnie parafowany. Jednak obecnie żadna ze stron nie zdradziła konkretów. Z informacji, do jakich dotarł PAP, wynika między innymi, że w kopalni może obowiązywać system motywacyjny, czyli część wynagrodzeń będzie zależała od wyników spółki, realizacji zadań i efektywności pracowników.

 

W ramach podpisanej przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży cena nabycia nie została zmieniona i pozostała w kwocie symbolicznej złotówki. Odstąpiono natomiast z niektórych warunków brzegowych złożonych we wcześniejszej ofercie poprzedniego zarządu. Przedwstępna umowa nie określa wielkości zatrudnienia ani wysokości wynagrodzenia pracowników nabywanej zorganizowanej części Brzeszcz. Kopalnię nabędzie RSK, spółka w 100% zależna od Tauronu. We wcześniejszych założeniach miała mieć ona czterech udziałowców. Umowa Przyrzeczona ma zostać zawarta do 31 grudnia 2015 roku. Przed jej zawarciem wymagane jest uzyskanie szeregu pozwoleń, między innymi zgody WZ SRK (wszystkie prawa głosu posiada Skarb Państwa), zgody Prezesa UOKiK, czy też decyzji Ministra Środowiska o przeniesieniu koncesji wydobywczej. Ponadto

 

„Jestem zadowolony, że negocjacje dotyczące zakupu aktywów KWK Brzeszcze zakończyły się pomyślnie i udało nam się znaleźć porozumienie satysfakcjonujące obie strony. Co ważne – przejmujemy kopalnię za symboliczną złotówkę. Rozpoczęcie działalności przez Nowe Brzeszcze – Grupa TAURON jest bardzo bliskie. W kontekście realizowanych przez nas inwestycji w aktywa wytwórcze w nadchodzących latach własny węgiel kamienny będzie zyskiwał na znaczeniu i pozwoli lepiej zabezpieczyć nasze potrzeby. Budowa silnego koncernu paliwowo-energetycznego to jeden z naszych priorytetów, a nabycie KWK Brzeszcze jest istotnym krokiem w realizacji celów strategicznych Grupy TAURON” – skomentował Jerzy Kurella, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

 

Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński, powiedział w piątek (16.10) dziennikarzom, że jego zdaniem „Tauron będzie musiał przeanalizować swoją politykę inwestycyjną,  ponieważ niektóre projekty były zbyt optymistycznie rozpoczynane i planowane”. Dodał także, że jako wkład za akcje nowej emisji Tauronu wniesione zostaną najprawdopodobniej akcje jednej spółki. Więcej o emisji w Tauronie pisaliśmy w tym miejscu.

 

Tauron PE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Jeśli chcecie, żebyśmy bliżej przyjrzeli się Tauronowi w związku z ostatnimi zawirowaniami wokół spółki, zachęcamy do oddania głosu w sondzie Ciekawych spółek, która znajduje się poniżej.

 

Źródło: Tauron Polska Energia S.A., PAP

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Tauron coraz bliżej zakupu kopalni Brzeszcze