Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

„Kupuj” dla PKN Orlen i Lotosu od DM BOŚ

© nikodash - Fotolia.com

Jedna akcja PKN Orlen została wyceniona na 84,70 zł przez autorów raportu analitycznego z DM BOŚ. Obecny kurs wynosi około 63 zł, co daje 34% dyskonto. Z kolei akcja Lotosu powinna według nich być warta 33,4 zł wobec rynkowej ceny 31 zł. Raporty zostały wydane 1 października 2015 roku.

 

Specjaliści twierdzą, że „tegoroczne nadzwyczajne dobre wyniki winny być uznane za wydarzenie jednorazowe”. Szacunki DM BOŚ wskazują, że w 2016 roku generowane wyniki nadal będą na wysokim poziomie – „EBITDA według LIFO może osiągnąć 6,5 mld zł, co, biorąc pod uwagę dużą poprawę struktury bilansu w 2015, implikuje niskie wskaźniki na 2016: 8,4x P/E i 4,7x EV/EBITDA”. W raporcie można też znaleźć uwagę, że „walory PKN są względnie tanie i że za ostro zareagowały w odpowiedzi na normalizację warunków rafineryjnych”. Prognozy DM BOŚ wyników finansowych PKN Orlen zakładają osiągnięcie w 2015 roku zysku netto w kwocie 4,046 mld zł, w 2016 roku 3,805 mld zł, a w 2017 roku 3,552 mld zł. Sam III kwartał tego roku pod względem wyników finansowych ma być jednym z lepszych w historii pod względem skorygowanej EBITDA wg LIFO.

 

Już na wstępie raportu o Lotosie wskazany został powód, dlaczego akcje Lotosu nie mogą rywalizować z walorami PKN Orlen. Jest nim ekspozycja Lotosu na segment wydobywczy oraz spory dług denominowany w dolarach. Jednak wpływ wysokich marż rafineryjnych nie pozostanie obojętny dla tej spółki i dlatego analitycy DM BOŚ podtrzymują pozytywne podejście do tej spółki.

 

„Akcje Lotosu może nie stanowią najlepszej inwestycji w nadchodzących tygodniach zważywczy na bieżącą dynamikę marż rafineryjnych. Jednakże w perspektywie kwartału dostrzegamy realne szanse na osiągnięcie wyższego zwrotu niż na indeksie WIG. Na podstawie nowej 12-miesięcznej wyceny w wysokości 33,4 zł na akcję, podtrzymujemy nasze rekomendacje: długoterminową fundamentalną Kupuj i krótkoterminową relatywną Przeważaj.”

 

Prognoza specjalistów zakłada osiągnięcie przez Lotos zysku netto w obecnym roku w kwocie 295 mln zł, w 2016 roku 321,5 mln zł i w 2017 roku 617,2 mln zł.

 

Patrząc na wykresy obydwu spółek paliwowych widzimy przeciwne tendencje w krótkim terminie. Na Orlenie mamy do czynienia z korektą spadkową po silnym trendzie wzrostowym. Kurs tych akcji zachowuje się odwrotnie proporcjonalnie do wykresu ropy. Z kolei na kursie Lotosu jest ustabilizowany kanał wzrostowy.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: DM BOŚ S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

„Kupuj” dla PKN Orlen i Lotosu od DM BOŚ