Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

SII zawiadamia KNF w związku z wezwaniem na akcje Bogdanki

© olly - Fotolia.com

W związku z wydarzeniami dotyczącymi spółki LW Bogdanka S.A. oraz jej akcji, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się w dniu dzisiejszym do Komisji Nadzoru Finansowego o zweryfikowanie czy nie doszło w przedmiotowej sytuacji do manipulacji akcjami spółki LW Bogdanka S.A., jak również czy nie doszło do ujawnienia bądź wykorzystania informacji poufnej, a tym samym czy nie doszło do naruszenia odpowiednio art. 39 oraz art. 156 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w przesłanym zawiadomieniu zwróciło m.in. uwagę na kolejność zdarzeń, jak i zachowanie akcji LW Bogdanka, jakie miały miejsce od dnia 21 sierpnia 2015 r., kiedy to spółka Enea S.A. poinformowała w raporcie bieżącym, iż Enea Wytwarzanie sp. z o.o. wypowiedziała firmie LW Bogdanka S.A. wieloletnią umowę na dostawy węgla energetycznego zawartą w dniu 4 marca 2010 roku.  Zaznaczyć należy, że dla spółki LW Bogdanka S.A. była to umowa o charakterze kluczowym. W konsekwencji wypowiedzenia umowy i opublikowanego przez spółki Enea S.A., jak również LW Bogdanka S.A. komunikatu dotyczącego zaistniałego zdarzenia, kurs akcji spółki LW Bogdanka S.A. spadł w pierwszym dniu notowań po publikacji ww. komunikatu o niemal 30%, a po trzech dniach o blisko 42%. Następnie w ciągu zaledwie 5 sesji notowania akcji zyskały ponad 50%. Tak istotne wahania kursu akcji LW Bogdanki odbyły się przy obrotach najwyższych od kilku lat.  Ponadto w  dniu 11 września br. właściciela w ramach transakcji pakietowych zmieniło 991 896 akcji LW Bogdanka S.A. po cenie 52,33 zł. Wartość całej transakcji opiewała na blisko 52 mln zł.

 

Następnie, tj. w dniu dzisiejszym, Enea S.A. ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji LW Bogdanka S.A. Wezwaniem objętych jest blisko 22 mln akcji uprawniających do 64,57% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Cena w wezwaniu została ustalona na 67,39 zł. Z kolei wpływ na cenę ustaloną w wezwaniu, jak również na gwałtowne wahania kursu akcji LW Bogdanka S.A., na przestrzeni ostatnich kilku tygodni miała m.in. decyzja spółki zależnej od Enea S.A. o wypowiedzeniu umowy współpracy z LW Bogdanka S.A.

 

W ocenie Stowarzyszenia, mając w szczególności na względzie sekwencję zdarzeń, Komisja Nadzoru Finansowego powinna zweryfikować czy nie doszło w przedmiotowej sytuacji do naruszenia przepisów prawa.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

SII zawiadamia KNF w związku z wezwaniem na akcje Bogdanki