Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wzrost akcji o ponad 100% od początku roku. EuCO publikuje wyniki

© vege - Fotolia.com

Europejskie Centrum Odszkodowań S.A., spółka świadcząca usługi dochodzenia roszczeń z tytułu szkód osobowych, opublikowała wyniki za pierwsze półrocze tego roku. Zarówno przychody ze sprzedaży jak i zyskowność grupy mocno wzrosła w porównaniu do I półrocza 2014 roku.

 

EuCO zachowuje pozytywne dynamiki wzrostowe wyników finansowych już od kilku lat. Odzwierciedla to kurs akcji, który jest w trendzie wzrostowym od połowy 2012 roku. Wówczas jedna akcja EuCO była wyceniana na rynku na około 7 zł. Rok później było to już 13 zł, a w połowie 2014 roku niemal 20 zł. Dzisiaj kurs akcji oscyluje wokół 58 zł i jest bardzo blisko historycznych maksimów.

 

Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe EUCO za pierwszą połowę roku 2015 i 2014:

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

I półrocze 2015

I półrocze 2014

Przychody ze sprzedaży

44 735

26 188

Zysk operacyjny

13 258

5 379

Zysk netto

11 689

4 890

Źródło: EuCO S.A.

 

Przychody ze sprzedaży w I półroczu 2015 roku osiągnęły wartość 44,7 mln zł. Dynamika wyniosła 71% wobec porównywalnego okresu rok wcześniej. Tempo wzrostu zyskowności było jeszcze wyższe. Zysk na poziomie operacyjnym wyniósł 13,3 mln zł wobec 5,4 mln zł rdr (wzrost o 146%). Zysk netto osiągnął wartość 11,7 mln zł, przy 4,9 mln zł w I półroczu 2014 roku (wzrost o 139%). Na wypracowane wyniki wpływ miał przede wszystkim systematyczny wzrost wartości i liczby spraw o odszkodowania osobowe i majątkowe zgłaszanych do towarzystw ubezpieczeniowych przez Grupę EuCO. Grupa odnotowała też wzrost spraw o odszkodowania związane z zadośćuczynieniem po śmierci bliskiej osoby uzyskiwanych od towarzystw ubezpieczeniowych. Rozwija również segment działalności zajmujący się cesjami wierzytelności. W następujący sposób wyniki finansowe skomentował Prezes Zarządu EuCO S.A. – Krzysztof Lewandowski:

 

„Duży udział we wzroście przychodów w segmencie przedsądowym mają przychody z tytułu spraw o odszkodowania związane z zadośćuczynieniem po śmierci bliskiej osoby. W tej grupie spraw coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania na satysfakcjonującym poziomie już na etapie przedsądowym. Wpływy gotówkowe do EuCO ze spraw zakończonych na etapie przedsądowym wzrosły w pierwszym półroczu o ok. 90% w ujęciu rok do roku. Również segment odszkodowań uzyskiwanych dla naszych Klientów w trybie sądowym miał bardzo dobre wyniki w pierwszym półroczu. Wpływy gotówkowe w segmencie sądowym były w pierwszym półroczu wyższe o ok. 30% w porównaniu rok do roku. Natomiast wynik netto Kancelarii Radców Prawnych EuCO – obsługującej sprawy sadowe, wyniósł 7 mln zł w pierwszym półroczu tego roku i wzrósł o 49% w porównaniu do wyniku z pierwszego półrocza roku ubiegłego.”

 

„W tym roku bardzo mocny nacisk położyliśmy na pozyskiwanie spraw o odszkodowania osobowe. Stawiamy jednocześnie na pozyskiwanie spraw o jak największej wartości. Celem strategicznym EuCO jest także rozwój nowych produktów w obszarze odszkodowań i kontynuacja współpracy z partnerami biznesowymi w segmencie skupu spraw majątkowych. Chcemy także, aby szybko rozwijająca się spółka w Rumunii była konsolidowana od czwartego kwartału tego roku. To wszystko sprawia, że perspektywy wzrostu przychodów i wyników Grupy EuCO są bardzo obiecujące.”

 

EuCO za rok 2014 wypłaci dywidendę w wysokości 2,68 zł na jedną akcję. Łącznie na wypłatę dla akcjonariuszy przeznaczono kwotę 15 mln zł. Dzień dywidendy ustalony został na 21 sierpnia 2015 r., zaś dzień wypłaty dywidendy na 4 września 2015 r.

 

Przypomnijmy, że o Grupie EuCO pisaliśmy obszerny raport analityczny w kwietniu 2014 roku. Wówczas kurs akcji wynosił poniżej 20 zł. Raport można przeczytac w tym miejscu.

 

Na wykresie akcji EuCO można zauważyć trzy linie trendów wzrostowych. W ostatnich czterech miesiącach można zauważyć konsolidację między poziomami 46-58 zł. Potencjalne wybicie z konsolidacji wyznaczy dalszy kierunek notowań akcji z punktu widzenia analizy technicznej.

 

EuCO - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: EuCO S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Wzrost akcji o ponad 100% od początku roku. EuCO publikuje wyniki