Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG z odpisem i niższymi taryfami

PGNiG zawiązał odpisy aktualizacyjne na dzień 30 czerwca 2015 roku na kwotę około 377 mln zł. Oznacza to pomniejszenie wyniku operacyjnego za II kwartał br. o tę właśnie kwotę.

 

Odpisy aktualizujące związane są ze środkami trwałymi. Dokładnie chodzi o odpisy na wartości środków trwałych w budowie dotyczących poszukiwania i oceny zasobów mineralnych (266 mln zł) oraz związanych z wydobyciem węglowodorów (111 mln zł). W komunikacie bieżącym PGNiG w następujący sposób tłumaczy dokonanie odpisów:

 

Odpisy aktualizujące są efektem cyklicznej oceny wartości odzyskiwalnej aktywów. Dokonanie odpisów na aktywach dotyczących poszukiwań i oceny zasobów mineralnych oraz na majątku wydobywczym wynika z analizy przyszłych przepływów pieniężnych, w której wzięto pod uwagę aktualne ścieżki cenowe produktów, spodziewane zmiany w otoczeniu regulacyjnym (w tym obciążeń podatkowych) oraz zaktualizowane, długoterminowe prognozy produkcji. Konieczność utworzenia odpisów zidentyfikowano jedynie na aktywach w Polsce.

 

Spółka poinformowała również, że w II kwartale br. rozwiązano z kolei odpis na kwotę 25 mln zł. Dotyczył on wartości zapasów gazu wysokometanowego. Rozwiązanie odpisów wpływa dodatnio na wynik finansowy.

 

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla PGNiG. Zgodnie z nią średnia cena gazu wysokometanowego została obniżona o 5,1% (dla odbiorców hurtowych o 4,7%), a gazu zaazotowanego o 4,9%. Nowa taryfa będzie obowiązywać do końca tego roku. W komunikacie URE wskazało, że redukcja cen spowodowana jest utrzymującymi się niskimi cenami ropy na świecie, które wpływają na obniżenie kosztów pozyskiwania gazu przez PGNiG.

 

Kurs akcji reaguje dzisiaj spadkiem na nowe informacje. O godzinie 11 akcje zniżkują o 1,5%. Wciąż na wykresie obowiązuje konsolidacja w przedziale  6,15 - 6,75 zł.

 

PGNiG - Wykres
Źródło: ATSkaner

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PGNiG z odpisem i niższymi taryfami
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie