Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polimex zdecydował o scaleniu akcji w stosunku 1:50

© il-fede - Fotolia.com

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polimexu-Mostostal podjęło uchwałę o przeprowadzeniu procesu scalenia akcji. Wartość nominalna jednej akcji zwiększy się z 0,04 zł do 2 zł, a to oznacza, że scalenie akcji odbędzie się w stosunku 1:50.

 

Wysokość kapitału zakładowego spółki nie zmieni się i pozostanie w dotychczasowej wartości 173,24 mln zł. Proces scalenia jest związany z wprowadzeniem w firmie programu naprawczego wskutek ponownego zakwalifikowania firmy do segmentu Listy Alertów (obecnie akcje są notowane na dwóch fixingach). Docelowo liczba wszystkich wyemitowanych akcji zmniejszy się z obecnych 4 330 940 100 do 86 618 802. Każde 50 połączonych walorów zostanie wymienionych na jedną akcję. Zarząd został upoważniony przez Walne do zwrócenia się do akcjonariuszy poprzez komunikat bieżący o dostosowanie liczby posiadanych akcji do wielokrotności liczby 50 na tzw. Dzień Referencyjny (nieznana jest jeszcze jego data). Co w przypadku, gdy akcjonariusze nie dostosują odpowiednio liczby posiadanych akcji? Powstaną wówczas tzw. niedobory scaleniowe. W uchwale Walnego możemy przeczytać:

 

 „W wypadku, gdy w toku realizacji scalania akcji doszłoby do powstania niedoborów scaleniowych, tj. takiej liczby akcji o dotychczasowej wartości nominalnej 0,04 zł (słownie: cztery grosze), posiadanych przez danego akcjonariusza Spółki, która zgodnie z przyjętym stosunkiem wymiany 50:1, nie przekłada się na jedną akcję o nowej wartości nominalnej 2 zł (słownie: dwa złote), to scalenie zostanie przeprowadzone w taki sposób, że w zamian za akcje stanowiące niedobory scaleniowe akcjonariusze będący ich posiadaczami otrzymają po jednej akcji o nowej wartości nominalnej 2 zł (słownie: dwa złote) kosztem praw akcyjnych posiadanych przez instytucję finansową, będącą akcjonariuszem, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Spółką a instytucją finansową – akcjonariuszem, na mocy której wyrazi na to zgodę oraz zrzeknie się swoich praw akcyjnych w Spółce nieodpłatnie, w zakresie niezbędnym do umożliwienia posiadaczom tych niedoborów scaleniowych otrzymania jednej nowej akcji Spółki o nowej wartości nominalnej 2 zł (słownie: dwa złote).”

 

Prezes spółki – Joanna Makowiecka-Gaca stwierdziła, że scalenie ma zostać przeprowadzone w lipcu, po ogłoszeniu nowej strategii grupy.

 

Głównymi akcjonariuszami Polimexu-Mostostal na dzień 02.04.2015 byli: Bank Polska Kasa Opieki S.A. - 17,41% akcji, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. – 14,66%, TFI PZU S.A. – 14.09% oraz SPC Operator Sp. z o.o. – 6,92%. Free float stanowił 46,92% wszystkich akcji.

 

W ostatnim czasie przedstawiciele spółki wskazali, że obecny portfel zamówień całej Grupy ma wartość 5,8 mld zł. Rozkłada się ona na najbliższe lata. Na obecny rok przypada 1,9 mld zł, a na 2016 rok 2,2 mld zł. Spółka zapowiada przejście z dotychczasowej koncentracji na procesach restrukturyzacyjnych w stronę rozwojowych. Kurs akcji Polimexu-Mostostal spadał systematycznie od 2007 roku. Biorąc pod uwagę split akcji w 2007 rok w stosunku 1:25, kurs akcji zniżkował w ostatnich 8 latach z poziomu około 11 zł do nawet 4 groszy. Obecnie kurs waha się w przedziale 9-11 groszy.

 

Polimex - Wykres
Źródło: Stooq.pl

 

 

 

Źródło: Polimex-Mostostal S.A., PAP

 

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom wytyczne dotyczące dywidendy z zysku za 2017 rok. Takie działanie komisji ma na celu zwiększenie funduszy własnych banków.

Zobacz więcej

Polimex zdecydował o scaleniu akcji w stosunku 1:50
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie