Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Orlen na nowych maksimach, LPP z mniejszą dywidendą

Podczas dzisiejszej sesji, to jest 19 maja br., akcje PKN Orlen ustanowiły nowe historyczne maksimum. Z kolei Zarząd LPP dzień wcześniej podał rekomendację dywidendy, która została ustalona na 30 zł na akcję.

PKN Orlen

Jeszcze do godziny 10:00 dzisiejszej sesji za akcję PKN Orlen płacono nawet 71,94 zł. Jest to najwyższy poziom w historii spółki. Na wykresie widać, że wciąż obowiązuje linia przyspieszonego trendu, zapoczątkowana w połowie marca br. Wsparcia dla obecnego ruchu można wyznaczyć na poziomie 65 zł, a następnie 60 zł.

 

Utrzymujący się dobry sentyment do Orlenu można tłumaczyć generowaniem wysokich marż rafineryjnych przez spółkę. W I kw. 2015 roku modelowa marża rafineryjna wyniosła 7,50 USD/bbl, a w ostatnich dwóch miesiącach, to jest w marcu i kwietniu wyniosła ona odpowiednio 9,40 USD/bbl i 9 USD/bbl. Są to jedne z najwyższych marż uzyskiwanych przez spółkę w okresie ostatnich siedmiu lat. Przykładowo w I kw. 2014 roku marża rafineryjna wyniosła 1,30 USD/bbl, a w IV kw. 2014 oku marża wyniosła 5 USD/bbl.

 

Otoczenie makroekonomiczne, przy jednoczesnym wzroście wolumenów sprzedaży w Downstreamie i Detalu, pozytywnie wpłynęły na wyniki w I kw. 2015 roku. Orlen poprawił zysk EBITDA o 114,2% r/r, do 1 662 mln zł, zysk operacyjny o 376,4% r/r, do 1 210 mln zł, a zysk netto wyniósł 756 mln zł względem 64 mln zł rok wcześniej.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Więcej:

LPP

LPP podało informację o rekomendacji zarządu odnośnie dywidendy. Ma ona wynieść 32 zł na akcję, co przy obecnej cenie akcji daje stopę dywidendy około 0,4%. Rok temu dywidenda na akcję wyniosła 93,6 zł, a jeszcze rok wcześniej 85,1 zł. Kurs negatywnie zareagował na informację o rekomendacji, tracąc podczas dzisiejszej sesji nawet do 3,5% jeszcze do godziny 10:00.

 

LPP wciąż zmaga się z obecną działalnością w Rosji. W wynikach za I kw. 2015 roku spółka zwracała uwagę na niższą sprzedaż w sklepach porównywalnych, a także spadek wartości waluty w Rosji i na Ukrainie. Więcej o wynikach LPP pisaliśmy tutaj. Spółka podjęła decyzję o dalszym spowolnieniu tempa rozwoju w Rosji i na Ukrainie, rozpoczynając ekspansję na Bliskim Wschodzie. W I kw. 2015 roku powstał pierwszy sklep w tym rejonie w Egipcie, a następnie uruchomiono pierwsze sklepy w Katarze i Kuwejcie. W całym 2015 roku na Bliskim Wschodzie ma powstać 8 sklepów.

 

Akcje LPP poruszają się w kanale pomiędzy 7 tys. zł a 10 tys. zł. W ostatnich czasach kurs akcji fałszywie wybijał dołem poniżej dolnego ograniczenia kanału. Obecnie cena zmaga się z poziomem 8 tys. zł, który jest silnym oporem.

 

LPP - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: PKN Orlen S.A., LPP S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

Firma rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. W ubiegłym roku podpisała pierwszy zagraniczny kontrakt z fińskim Turku.

Zobacz więcej

Orlen na nowych maksimach, LPP z mniejszą dywidendą
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie