Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Getin Holding będzie kupował akcje Idea Banku podczas IPO, zamiast je sprzedawać

© sdecoret - Fotolia.com

Getin Holding, największy akcjonariusz debiutującego na giełdzie Idea Banku, w dniu 1 kwietnia 2015 roku poinformował komunikatem bieżącym, że nie będzie sprzedawał akcji. Zamiast tego weźmie udział w IPO i nabędzie akcje nowej emisji banku.

 

We wstępnych założeniach Getin Holding miał sprzedać w IPO 2 mln akcji Idea Banku. Łącznie dotychczasowi akcjonariusze banku mieli zaoferować 7 mln akcji. Ostatecznie w ofercie publicznej zaoferowane zostaną tylko akcje nowej emisji w ilości 20 mln akcji.

 

„Zarząd Getin Holding S.A. („Emitent”) informuje, iż w dniu dzisiejszym tj. 1 kwietnia 2015 r., Zarząd Emitenta podjął decyzję, że Emitent nie będzie sprzedawać akcji Idea Bank S.A. („Bank”) w publicznej ofercie akcji Banku, natomiast zamierza uczestniczyć w ofercie publicznej akcji Banku poprzez objęcie nowo emitowanych akcji Banku” – podano w komunikacie.

 

Zapisy na akcje Idea Banku w pierwszej ofercie publicznej dla inwestorów indywidualnych trwały od 23 do 30 marca 2015 roku. Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych trwała od 19 do 31 marca 2015 roku. Zapisy były przyjmowane po cenie maksymalnej, która została ustalona na 32 zł. Ostateczna cena emisyjna wyniosła 24 zł.

 

Zgodnie z prospektem emisyjnym około 60% środków pozyskanych z oferty publicznej Idea Banku ma zostać przeznaczona na zwiększenie akcji kredytowej dla polskich przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw. Pozostała część pozyskanych środków ma zostać przeznaczona na zwiększenie finansowania działalności klientów poprzez faktoring i leasing lub na przejęcia.

 

Kupowanie akcji nowej emisji przez Getin Holding, zamiast pierwotnych planów sprzedaży posiadanych akcji, każe postawić pytanie, czy nie ma to związku z małym zainteresowaniu ofertą publiczną Idea Banku. Nie mają co do tego wątpliwości zarządzający funduszami. Na łamach Pulsu Biznesu stwierdzają, że przyczyną małego zainteresowania może być niskie zaufanie do Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Holding. Wskazują również, iż wątpliwości inwestorów mogą budzić złe doświadczenia z innymi spółkami biznesmena, a największe z nich to transakcje wewnątrz grupy.

 

Po komunikacie opublikowanym przez Getin Holding pod koniec wczorajszej sesji (01.04.2015), notowania spółki zamknęły dzień stratą na poziomie 5,3%. Była to dwunasta spadkowa sesja pod rząd. Od początku 2014 roku akcje poruszają się w kanale spadkowym. Przebita została również linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana w 2002 roku. O zmianie sentymentu będzie można mówić dopiero kiedy akcje opuszczą górą kanał spadkowy, czyli przebiją obecnie poziom 2,30 zł. Dolne ograniczenie kanału przebiega obecnie w okolicach 1,55 zł.

 

Getin Holding analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źrodło: Getin Holding, Idea Bank, Puls Inwestora

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Getin Holding będzie kupował akcje Idea Banku podczas IPO, zamiast je sprzedawać
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie