Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Getin Holding będzie kupował akcje Idea Banku podczas IPO, zamiast je sprzedawać

© sdecoret - Fotolia.com

Getin Holding, największy akcjonariusz debiutującego na giełdzie Idea Banku, w dniu 1 kwietnia 2015 roku poinformował komunikatem bieżącym, że nie będzie sprzedawał akcji. Zamiast tego weźmie udział w IPO i nabędzie akcje nowej emisji banku.

 

We wstępnych założeniach Getin Holding miał sprzedać w IPO 2 mln akcji Idea Banku. Łącznie dotychczasowi akcjonariusze banku mieli zaoferować 7 mln akcji. Ostatecznie w ofercie publicznej zaoferowane zostaną tylko akcje nowej emisji w ilości 20 mln akcji.

 

„Zarząd Getin Holding S.A. („Emitent”) informuje, iż w dniu dzisiejszym tj. 1 kwietnia 2015 r., Zarząd Emitenta podjął decyzję, że Emitent nie będzie sprzedawać akcji Idea Bank S.A. („Bank”) w publicznej ofercie akcji Banku, natomiast zamierza uczestniczyć w ofercie publicznej akcji Banku poprzez objęcie nowo emitowanych akcji Banku” – podano w komunikacie.

 

Zapisy na akcje Idea Banku w pierwszej ofercie publicznej dla inwestorów indywidualnych trwały od 23 do 30 marca 2015 roku. Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych trwała od 19 do 31 marca 2015 roku. Zapisy były przyjmowane po cenie maksymalnej, która została ustalona na 32 zł. Ostateczna cena emisyjna wyniosła 24 zł.

 

Zgodnie z prospektem emisyjnym około 60% środków pozyskanych z oferty publicznej Idea Banku ma zostać przeznaczona na zwiększenie akcji kredytowej dla polskich przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw. Pozostała część pozyskanych środków ma zostać przeznaczona na zwiększenie finansowania działalności klientów poprzez faktoring i leasing lub na przejęcia.

 

Kupowanie akcji nowej emisji przez Getin Holding, zamiast pierwotnych planów sprzedaży posiadanych akcji, każe postawić pytanie, czy nie ma to związku z małym zainteresowaniu ofertą publiczną Idea Banku. Nie mają co do tego wątpliwości zarządzający funduszami. Na łamach Pulsu Biznesu stwierdzają, że przyczyną małego zainteresowania może być niskie zaufanie do Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Holding. Wskazują również, iż wątpliwości inwestorów mogą budzić złe doświadczenia z innymi spółkami biznesmena, a największe z nich to transakcje wewnątrz grupy.

 

Po komunikacie opublikowanym przez Getin Holding pod koniec wczorajszej sesji (01.04.2015), notowania spółki zamknęły dzień stratą na poziomie 5,3%. Była to dwunasta spadkowa sesja pod rząd. Od początku 2014 roku akcje poruszają się w kanale spadkowym. Przebita została również linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana w 2002 roku. O zmianie sentymentu będzie można mówić dopiero kiedy akcje opuszczą górą kanał spadkowy, czyli przebiją obecnie poziom 2,30 zł. Dolne ograniczenie kanału przebiega obecnie w okolicach 1,55 zł.

 

Getin Holding analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źrodło: Getin Holding, Idea Bank, Puls Inwestora

 

Więcej:

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Getin Holding będzie kupował akcje Idea Banku podczas IPO, zamiast je sprzedawać