Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Apator wykonał prognozę na rok 2014. Sygnał kupna na wykresie

© ra2 studio - Fotolia.com

Apator zaprezentował wyniki po czterech kwartałach 2014 roku.

 

Wybrane dane finansowe

(mln zł)

4Q 2014

4Q 2013

Przychody ze sprzedaży

725,5

683,0

Zysk operacyjny

107,3

85,5

Zysk EBITDA

131,4

106,2

Zysk brutto

106,2

82,2

Zysk netto

85,5

68,0

Źródło: Apator S.A.

 

Przychody ze sprzedaży po czterech kwartałach 2014 roku wzrosły o 10% rdr do poziomu 725,5 mln zł.  Spółka osiągnęła poprawę rentowności na wszystkich poziomach. W szczególności rentowność na poziomie EBITDA i zysku netto wyniosła odpowiednio 18,1% i 11,8%. Osiągnięte wyniki są lepsze od prognozowanych przez Zarząd w lutym 2014 roku. Zrealizowane przychody ze sprzedaży są bliskie dolnej granicy prognozy (730 – 760 mln zł), a zysk netto jest wyższy od górnej granicy prognozy (75 – 78 mln zł). Wynikom w ubiegłym roku sprzyjała zmiana modelu biznesowego, czemu pomogło przejęcie Elkomtechu. Konsolidacja tej spółki rozpoczęła się od drugiego kwartału 2014 roku, a dalszy proces integracji ma być kontynuowany w obecnym roku. Prezes Zarządu Apator S.A. Andrzej Szostak w następujący sposób odniósł się w tym zakresie:

 

 „Wdrożenie nowej strategii GK Apator to szereg ważnych inicjatyw biznesowych i organizacyjnych. Jednym z kluczowych zadań realizowanych w 2014 roku było przejęcie kontroli nad Elkomtech S.A., a także rozpoczęcie procesu integracji tej firmy z resztą grupy kapitałowej. W 2014 roku Elkomtech S.A. osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe, tym samym w istotny sposób przyczynił się do realizacji planu finansowego grupy Apator. W kolejnych latach oczekujemy dalszego dynamicznego rozwoju w obszarze „smart grid” oraz realizacji istotnych efektów synergii przychodowych i kosztowych.”

 

Pozostałe segmenty działalności Grupy Apator również pozytywnie wpłynęły na wyniki. Poziom długu netto wobec wyniku EBITDA na koniec ubiegło roku wyniósł 0,72. Zarząd spółki ocenia pozytywnie możliwość realizacji planów rozwojowych na kolejne lata. Prognoza finansowa na obecny rok zakłada osiągnięcie przychodów ze sprzedaży w kwocie 790 mln zł oraz zysku netto 95 mln zł. Przypomnijmy, że spółka w ubiegłym roku wypłaciła 0,6 zł dywidendy na jedną akcję. O perspektywach na przyszłość wypowiedzieli się pozostali Członkowie Zarządu spółki:

 

„Nowy plan oparty jest na bezpiecznych założeniach a jego wykonanie zależeć będzie przede wszystkim od postępu integracji biznesowej Elkomtech z resztą grupy kapitałowej, wyniku prac związanych z uzupełnieniem portfela produktowego a także sytuacji na kluczowych rynkach zagranicznych, w tym w Rosji. Plan sprzedaży na rynku rosyjskim zmniejszono istotnie w porównaniu z wykonaniem 2014 roku w związku z dewaluacją rubla a także spadkiem poziomu inwestycji w gospodarce rosyjskiej.”

 

„Planujemy wzrost nakładów inwestycyjnych związanych z rozwojem możliwości produkcyjnych oraz automatyzacją procesów. Ponadto, w związku z rozwojem naszej działalności, monitorujemy rynek pod kątem potencjalnych akwizycji.”

 

Na konferencji prasowej prezes Apatora oznajmił, że spółka może poinformować o „drobnej” akwizycji firmy zagranicznej. Spółka ma też na oku kilka innych, potencjalnych celów do akwizycji. Poziom CAPEX-u na obecny rok ma wynieść około 30 mln zł.

 

Rynek pozytywnie reaguje na dzisiejsze informacje ze spółki. Kurs akcji o godzinie 15 rośnie o 6,5%. Jednocześnie na wykresie został wygenerowany sygnał kupna po przełamaniu krótkoterminowej lini trendu spadkowego. W długim terminie obowiązuje trend wzrostowy. Obecnie poziomem oporu są maksima w okolicy 42 zł. Pierwszym wsparciem jest przełamana linia trendu spadkowego (poziom 37 zł), a także główna linia trendu wzrostowego na poziomie 34 zł.

 

Apator S.A. - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: Apator S.A.

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Apator wykonał prognozę na rok 2014. Sygnał kupna na wykresie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie