Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Warto inwestować długoterminowo w dywidendowe spółki Skarbu Państwa

Od kilku lat główny indeks warszawskiej giełdy pozostaje na niemal tym samym poziomie. Nie ma na razie sygnałów, by w tym roku miała tu nastąpić radykalna odmiana. To jednak nie oznacza, że zabraknie spółek, na których będzie można zarobić. Duże dywidendowe spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny być opłacalną inwestycją w długim terminie ze względu na regularną dywidendę. Dobre perspektywy mają również spółki z sektora handlu detalicznego, podobnie jak spółki logistyczne i turystyczne.

 

Sytuacja na polskiej giełdzie wygląda znacznie gorzej niż na większości światowych rynków. Tam mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami. U nas od niemal 3 lat wartość indeksu WIG20 utrzymuje się w widełkach 2100-2600 pkt.

 

– Jak mówi bardzo stara i dobra metodologia inwestowania na giełdzie, należy trzymać się trendów i dopóki nie ma sygnałów dotyczących przerwania na giełdach zagranicznych tych rosnących, to należy po prostu z nimi grać – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Rafał Irzyński, główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

 

O ile jednak polska giełda jako całość raczej nie zacznie w najbliższych miesiącach gwałtownie rosnąć, to warto obserwować niektóre sektory. Są bowiem firmy, których akcje mogą zachowywać się inaczej niż cały rynek.

 

– Wydaje mi się, że nadal warto inwestować długoterminowo w duże spółki wypłacające dywidendę, w których wciąż większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa – ocenia Rafał Irzyński. – Jak widać w ostatnich latach, potrzeby budżetu państwa są nadal dość spore i Skarb Państwa będzie chciał wciąż uzyskiwać wysokie dywidendy ze swoich spółek, a pod ten trend mogą podłączyć się inni akcjonariusze, drobni, mniejszościowi.

 

W praktyce udziałowcy spółek dywidendowych mogą liczyć na stopę dywidendy w granicach 3-4 proc. Taki poziom zwrotu jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych i może ich skłonić do kupowania polskich spółek. Interesujące mogą być też spółki wykorzystujące w swej działalności spore ilości paliw. Taniejąca ropa sprawia, że działalność logistyczna czy turystyczna może się w tym roku okazać znacznie bardziej opłacalna niż w latach wcześniejszych, podobnie jak ta związana ze sprzedażą produktów i usług konsumentom.

 

Branżą, która może mieć szansę na wzrosty, jest sektor z ekspozycją na sprzedaż detaliczną – uważa główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. – Ostatnio GUS podaje dość dobre dane w zakresie spadku bezrobocia, wzrostu wynagrodzeń, a to przełoży się prawdopodobnie na wzrost wydatków konsumenckich. W związku z powyższym spółki np. mięsne, handlowe i odzieżowe mają szansę na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.

 

Obok firm, które będą się pozytywnie wyróżniać, na warszawskim parkiecie znajdą się też spółki, które mogą przynieść straty. Z dużym prawdopodobieństwem będą to przedsiębiorstwa zaangażowane w działalność na Wschodzie. Nic nie wskazuje bowiem na to, by konflikt rosyjsko-ukraiński szybko się skończył, a tamtejsze gospodarki zaczęły normalnie działać. Warto też uważać na banki, których wyceny w ostatnich latach miały się znacznie lepiej niż innych spółek. Ich dobra passa może się skończyć.

 

– Mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi – przypomina Rafał Irzyński. – To utrudnia kontynuację dynamik wzrostowych wyników finansowych banków, również analiza techniczna na wykresach banków nie wygląda już tak dobrze. W dodatku mamy zaostrzenia ze strony KNF-u, m.in. wprowadzenie wymaganego wkładu własnego do kredytów hipotecznych na poziomie 10 proc. i dalsze jego podwyższanie w kolejnych latach. To również wpłynie na chociażby na popyt na kredyty hipoteczne, czyli ważny produkt bankowy.

 

Źródło: Newseria

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Warto inwestować długoterminowo w dywidendowe spółki Skarbu Państwa
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie