Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wysokie marże rafineryjne Lotosu w IV kwartale 2014

© nopparatk - Fotolia.com

Grupa Lotos podała szacunkową wysokość modelowej marży rafineryjnej w grudniu 2014 roku, która wyniosła 6,83 USD/bbl. Była ona niższa niż zanotowana w listopadzie (8,29 USD/bbl) i zbliżona do październikowej (6,87 USD/bbl). W grudniu 2013 marża wyniosła 5,68 USD/bbl. Marża rafineryjna utrzymywała się na wysokim poziomie przez cały IV kwartał 2014 roku i wyniosła dla tego okresu 7,32 USD/bbl, w porównaniu do 5,48 USD/bbl w analogicznym okresie roku 2013.

 

Marża rafineryjna Lotosu

                             Źródło: Lotos S.A.

 

W ostatnim czasie Lotosowi udało się sprzedać wszystkie akcje w przeprowadzonej emisji. Emisja objęła 55 mln akcji po 18,1 zł, a wpływ brutto wyniosły 995,5 mln zł. Duży wkład w powodzenie emisji miał prawdopodobnie Skarb Państwa, który już wcześniej zapowiadał, że nabędzie akcje do kwoty 530 mln zł, zgodnie z przysługującymi mu prawami poboru. Pozyskane środki mają zostać zainwestowane w nowe projekty w segmencie rafineryjno – wydobywczym. Ponad połowa z pozyskanej kwoty (530-650 mln zł ) ma zostać przeznaczona na budowę instalacji koksowania, a pozostałe 350-470 mln zł na zagospodarowanie złóż na Morzu Bałtyckim.

 

Spółka wchodząca w skład Grupy, Lotos Petrobaltic, rozpoczęła współpracę z PGNiG o wspólnych operacjach na koncesji Górowo-Iławeckie w północno-wschodniej Polsce. Współpraca dotyczy poszukiwania złóż ropy w utworach kambru, analogiczne do złóż odkrytych na obszarze obwodu kaliningradzkiego i Litwy. Nie jest to jedyna forma współpracy Grupy Lotos z PGNiG. W grudniu 2013 roku spółki porozumiały się i od stycznia 2015 roku Lotos przerabia w rafinerii gdańskiej ropę dostarczaną przez PGNiG. Umowa przewiduje dostawy 25 tys. ton ropy naftowej miesięcznie w latach 2015-2019, z możliwością przedłużenia dostaw na czas nieokreślony. 

 

Lotos analiza techniczna

Źródło:stooq.pl 

 


Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII:

Rafał Irzyński

Na wykresie kursu akcji Lotosu straszy duża luka spadkowa z połowy sierpnia 2014 r. Wówczas rynek pokarał akcje Lotosu dużym spadkiem po informacji o dużych odpisach na złoża YME oraz informacją o emisji akcji. Wysoki poziom marż rafineryjnych oraz wzrost notowań akcji PKN Orlen może skłonić stronę popytową do zaatakowania zakresu luki. O zniwelowaniu niekorzystnych sygnałów luki spadkowej będziemy mogli powiedzieć po osiągnięciu poziomu 31,5 zł, wówczas dojdzie do zamknięcia luki spadkowej. W dłuższym terminie o wycenie rynkowej Lotosu zadecyduje realizacja i efekty zapowiadanych inwestycji oraz wysokość marż rafineryjnych w przyszłych kwartałach.

 

 

Źródło: Lotos S.A., SII

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Wysokie marże rafineryjne Lotosu w IV kwartale 2014