Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wysokie marże rafineryjne Lotosu w IV kwartale 2014

© nopparatk - Fotolia.com

Grupa Lotos podała szacunkową wysokość modelowej marży rafineryjnej w grudniu 2014 roku, która wyniosła 6,83 USD/bbl. Była ona niższa niż zanotowana w listopadzie (8,29 USD/bbl) i zbliżona do październikowej (6,87 USD/bbl). W grudniu 2013 marża wyniosła 5,68 USD/bbl. Marża rafineryjna utrzymywała się na wysokim poziomie przez cały IV kwartał 2014 roku i wyniosła dla tego okresu 7,32 USD/bbl, w porównaniu do 5,48 USD/bbl w analogicznym okresie roku 2013.

 

Marża rafineryjna Lotosu

                             Źródło: Lotos S.A.

 

W ostatnim czasie Lotosowi udało się sprzedać wszystkie akcje w przeprowadzonej emisji. Emisja objęła 55 mln akcji po 18,1 zł, a wpływ brutto wyniosły 995,5 mln zł. Duży wkład w powodzenie emisji miał prawdopodobnie Skarb Państwa, który już wcześniej zapowiadał, że nabędzie akcje do kwoty 530 mln zł, zgodnie z przysługującymi mu prawami poboru. Pozyskane środki mają zostać zainwestowane w nowe projekty w segmencie rafineryjno – wydobywczym. Ponad połowa z pozyskanej kwoty (530-650 mln zł ) ma zostać przeznaczona na budowę instalacji koksowania, a pozostałe 350-470 mln zł na zagospodarowanie złóż na Morzu Bałtyckim.

 

Spółka wchodząca w skład Grupy, Lotos Petrobaltic, rozpoczęła współpracę z PGNiG o wspólnych operacjach na koncesji Górowo-Iławeckie w północno-wschodniej Polsce. Współpraca dotyczy poszukiwania złóż ropy w utworach kambru, analogiczne do złóż odkrytych na obszarze obwodu kaliningradzkiego i Litwy. Nie jest to jedyna forma współpracy Grupy Lotos z PGNiG. W grudniu 2013 roku spółki porozumiały się i od stycznia 2015 roku Lotos przerabia w rafinerii gdańskiej ropę dostarczaną przez PGNiG. Umowa przewiduje dostawy 25 tys. ton ropy naftowej miesięcznie w latach 2015-2019, z możliwością przedłużenia dostaw na czas nieokreślony. 

 

Lotos analiza techniczna

Źródło:stooq.pl 

 


Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII:

Rafał Irzyński

Na wykresie kursu akcji Lotosu straszy duża luka spadkowa z połowy sierpnia 2014 r. Wówczas rynek pokarał akcje Lotosu dużym spadkiem po informacji o dużych odpisach na złoża YME oraz informacją o emisji akcji. Wysoki poziom marż rafineryjnych oraz wzrost notowań akcji PKN Orlen może skłonić stronę popytową do zaatakowania zakresu luki. O zniwelowaniu niekorzystnych sygnałów luki spadkowej będziemy mogli powiedzieć po osiągnięciu poziomu 31,5 zł, wówczas dojdzie do zamknięcia luki spadkowej. W dłuższym terminie o wycenie rynkowej Lotosu zadecyduje realizacja i efekty zapowiadanych inwestycji oraz wysokość marż rafineryjnych w przyszłych kwartałach.

 

 

Źródło: Lotos S.A., SII

 

Więcej:

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Wysokie marże rafineryjne Lotosu w IV kwartale 2014
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie