Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jak radziły sobie notowane na GPW fundusze w grudniu 2014?

© microworks - Fotolia.com

Trzy notowane na GPW fundusze inwestycyjne podały indywidualne wartości aktywów pod zarządzaniem na koniec grudnia 2014 roku. Poniżej prezentujemy opublikowane dane wraz z porównaniem na koniec listopada zeszłego roku. 

 

Fundusz

Wartość aktywów zarządzanych przez TFI – grudzień ’14 [mln zł]

Wartość aktywów zarządzanych przez TFI – listopad ’14 [mln zł]

Quercus

2 855,1 

3 052,4 

Skarbiec

15 143,6 

15 007,8 

Altus

6 620 

6 307,7 

 

Największy przyrost aktywów pod zarządzaniem w ciągu grudnia ’14 odnotował Altus TFI - blisko 5%. Aktywa Skarbiec TFI również wzrosły – o niespełna 1%. Słabo w tym okresie wypadł Quercus TFI notując spadek wartości aktywów pod zarządzaniem o 6,5%. W przypadku tego ostatniego funduszu mamy do czynienia z widocznym trendem kurczących się aktywów.

 

Zwracaliśmy na to już uwagę we wcześniejszych artykułach, w których również porównywaliśmy wartości wskaźników rynkowych trzech giełdowych funduszy. Przypomnijmy, że wartość aktywów pod zarządzaniem w funduszach zależy przede wszystkim od salda wpłat i umorzeń klientów oraz od wyników inwestycyjnych. Istotną stroną przychodów odnotowywanych przez fundusze są wpływy z opłaty stałej za zarządzanie (określonej w procentach) właśnie od wartości posiadanych aktywów pod zarządzaniem.

 

W przypadku Skarbiec TFI, jego wysoka wartość sumy aktywów pod zarządzaniem na tle notowanych na GPW funduszy, wynika z posiadania tzw. funduszy dedykowanych. Z definicji są to „fundusze, których uczestnikiem jest jeden określony inwestor bądź ograniczona grupa inwestorów. Charakteryzują się indywidualną polityką inwestycyjną oraz warunkami dystrybucji, opracowanymi w porozumieniu z uczestnikami”. Na koniec grudnia Skarbiec TFI posiadał 3 380,5 mln zł aktywów ulokowanych w funduszach skierowanych do szerokiego grona inwestorów. W przypadku Altus TFI i Quercus TFI udział dedykowanych funduszy jest znacznie niższa. Charakterystyką prowadzenia funduszy dedykowanych jest ich mniejsza wrażliwość w zakresie wartości aktywów na koniunkturę krótkoterminową vs. klienci detaliczni, ale również inne zasady w zakresie generowanych opłat.

 

Prezes Skarbiec Holding S.A., do którego należy Skarbiec TFI w następujący sposób skomentował zakończony rok 2014:

 

"Osiągnięty w ubiegłym roku wzrost wartości aktywów Skarbiec TFI to efekt skutecznego pozyskiwania nowych inwestorów oraz rozwoju oferty produktów inwestycyjnych dostępnych w ramach funduszy zarządzanych przez Skarbiec TFI. Zakończyliśmy 2014 rok wzrostem aktywów pod zarządzaniem do poziomu ponad 15,1 mld zł, umacniając tym samym pozycję jednego z największych niezależnych TFI w Polsce. Na koniec ubiegłego roku zarządzaliśmy prawie 3,4 mld zł aktywów funduszy skierowanych do szerokiego grona inwestorów, które wzrosły o 9% w porównaniu do końca 2013 roku. Saldo napływów netto w tej grupie funduszy wyniosło w ubiegłym roku +282,4 mln zł.

 

Bardzo dobre stopy zwrotu w 2014 roku wypracowały otwarte fundusze akcyjne inwestujące zarówno w Polsce jak i na rynkach zagranicznych. Subfundusz Skarbiec-Spółek Wzrostowych wzrósł o 8,54%, a Subfundusz Skarbiec-Akcji Nowej Europy o 6,68%. Systematycznie poszerzaliśmy ofertę funduszy, otwierając w ubiegłym roku m.in.: Skarbiec Zdrowia FIZAN, Skarbiec Absolute Return Globalnych Obligacji FIZ, czy Skarbiec Dochodowych Nieruchomości FIZAN. Dużym sukcesem było wprowadzenie do oferty funduszu parasolowego Skarbiec- JPMorgan Asset Management Funds Polska SFIO, który pozyskał w ubiegłym roku 137 mln zł aktywów i oferowany jest inwestorom poprzez 28 dystrybutorów. Najwyższe dodatnie saldo napływów netto pośród wszystkich funduszy Skarbca, zanotował w ubiegłym roku Subfundusz Skarbiec- Lokacyjny +213,66 mln zł. Oczekujemy, że ten rok będzie równie udany dla funduszy Skarbca, jak również Klientów inwestujących w zarządzane przez Skarbiec TFI fundusze. Rosnący pozom oszczędności oraz utrzymujące się nadal środowisko niskich stóp procentowych, będzie sprzyjało lokowaniu aktywów w instrumenty dające możliwości wyższych stóp zwrotu niż lokaty."

 

 Źródło: Skarbiec Holding S.A., Quercus TFI, Altus TFI

 

Więcej:

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Jak radziły sobie notowane na GPW fundusze w grudniu 2014?