Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zarząd PKO BP rekomenduje wysokość dywidendy po I półroczu

© FotoDruk.pl - Fotolia.com

Zarząd PKO BP zdecydował, że z osiągniętego wyniku finansowego po I półroczu 2014 r. na dywidendę przeznaczy 675 mln zł. Zysk netto w całym tym okresie wyniósł 1 679,3 mln zł, co oznacza przeznacznie na dywidendę 40,2% zysku. Dlaczego już teraz stosowna uchwała została podjęta? Spółka w komunikacie bieżącym argumentuje to w następujący sposób:

 

„Podjęcie powyższej uchwały miało na celu zaliczenie do kapitału podstawowego Tier 1 Banku 59,8% zysku netto osiągniętego za okres od 1 stycznia 2014 roku do 30 czerwca 2014 roku, po pomniejszeniu o przewidywane obciążenia i dywidendy. Wyżej wskazane zaliczenie zysku pozwoli na zachowanie miar adekwatności kapitałowej na bezpiecznym poziomie i zapewni dalszy rozwój Banku.”

 

Bank wskazuje, iż na taką decyzję wpływ miało zapewnienie bezpiecznego poziomu adekwatności kapitałowej dla rozwijającej się działalności, co wymaga akumulacji części zysku netto za 2014 rok. Zasadniczymi czynnikami mającymi wpływ na decyzję Banku było przeprowadzenie transakcji nabycia aktywów Grupy Nordea, zmieniające się otoczenie regulacyjne, jak również proces tworzenia banku hipotecznego. 

 

Jednak podjęta uchwała jest wyłącznie deklaracją rekomendowania wypłaty z zysku za okres I półrocza tego roku. Jaka będzie wartość dywidendy z zysku za cały 2014 rok? Tego dowiemy się dopiero po Walnym Zgromaczeniu w przyszłym roku, które będzie decydować o podziale rocznego wyniku finansowego.

 

Źródło: PKO BP S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

Zarząd PKO BP rekomenduje wysokość dywidendy po I półroczu