Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kruk – spółka wchodzi do Niemiec, w 2q2014 będzie rozpoznany duży one-off

© M. Schuppich - Fotolia.com

KRUK - jeden z wiodących podmiotów na rynku wierzytelności w Polsce, założył spółkę córkę w Niemczech. Będzie ona działać w zakresie windykacji wierzytelności na zlecenie i windykacji pakietów wierzytelności nabytych przez Grupę KRUK w Niemczech i innych krajach europejskich. Będzie również zajmować się obrotem wierzytelnościami. Spółka szacuje rynek niemiecki na większy od polskiego. Wskazuje, że wartość bankowych kredytów konsumenckich u naszego zachodniego sąsiada jest 4x większa od naszego rynku i wynosi ponad 230 mld euro. Ekspansja zagraniczna była oczekiwana przez rynek, tym bardziej, że spółka w swojej strategii na lata 2011-2014 ujmowała to za jeden z głównych celów. Przypomnijmy, że na początku czerwca opublikowaliśmy raport o spółce KRUK S.A. Można go przeczytaj tutaj.

 

W opracowaniu tym można było przeczytać o planach wejścia na rynek niemiecki:

 

„Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, KRUK będzie kontynuował ekspansję zagraniczną. Jeszcze w tym roku chce rozpocząć działalność na jednym, dużym rynku. Wcześniej prezes Krupa wymieniał Hiszpanię i Niemcy. Za tym drugim krajem przemawia mała odległość z Wrocławia, czyli miasta-siedziby spółki. Prezes mówił, że oba rynki są już mocno przeanalizowane przez spółkę. Dobre wyniki pierwszego kwartału 2014 roku dają spółce komfort pracy nad wejściem na nowe rynki.”

 

1 września KRUK opublikuje raport finansowy za pierwsze półrocze 2014 roku. Tak pisaliśmy o perspektywach wyników finansowych Grupy w przyszłych okresach:

 

„W drugim kwartale 2014 r. spółka zapowiedziała rozpoznanie w wyniku dodatkowego zysku w kwocie 18,7 mln zł. Jest to efekt finalizacji transakcji sprzedaży wierzytelności z własnego portfela zabezpieczonego nieruchomością. Konsensus rynkowy zakłada osiągnięcie przez KRUKa 112 mln zł zysku netto w 2014 roku, co dawałoby wzrost o 14 mln zł wobec 2013 r. Przy osiągnięciu zysku zgodnego z konsensusem, zysk przypadający na akcję (EPS) wyniósłby 6,60 zł. Zarząd w odniesieniu do prognoz rynku stwierdził, że jest to „mało ambitny cel”. W samym pierwszym kwartale spółka osiągnęła 35% tej kwoty, a w drugim kwartale wspomniana transakcja wierzytelności korporacyjnej wygeneruje 18,7 mln zł. Dodatkowo w drugim półroczu tego roku jest rozpisanych wiele przetargów na portfele wierzytelności, a przy niższej konkurencji KRUK ma szanse na dobre transakcje i dalsze powiększanie wartości własnych portfeli.”

Analiza techniczna

Kurs akcji KRUKa porusza się w stabilnym trendzie wzrostowym. Często „lubi” tworzyć kanały spadkowe w ramach lokalnych korekt i w przeszłości opuszczenie górą tych kanałów oznaczało rozpoczęcie kolejnej fali wzrostowej. Właśnie z takim opuszczeniem kanału mamy do czynienia dzisiaj. Najbliższym poziomem oporu są maksima notowań – okolice 99 zł wraz z psychologiczną barierą 100 zł. 

 

Wykres

Źródło: stooq.com

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Kruk – spółka wchodzi do Niemiec, w 2q2014 będzie rozpoznany duży one-off