Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Cała prawda o składkach emerytalnych (1/2)

© ryanking999 - Fotolia.com

W dniu 1 maja 2011 roku Sejm podjął decyzję o obniżeniu składki trafiającej do OFE. Następstwem tego było wydzielenie w ZUS-ie specjalnego subkonta, na które miała trafiać pozostała część środków z II filaru.

Dwa konta w ZUS-ie

Ubezpieczony posiada dwa konta w ZUS-ie: konto z I filaru oraz subkonto z II filaru ubezpieczeń społecznych. I filar jest zbudowany na systemie repartycyjnym, co oznacza, że bieżące świadczenia dla emerytów wypłacane są ze składek osób pracujących. Kwota składek jest odnotowywana na koncie ubezpieczonego i to od niej zależy wielkość przyszłej emerytury z I filaru.

 

Po obniżeniu składki do OFE trzeba było coś zrobić z jej pozostałą częścią. Postanowiono nie wrzucać wszystkiego do jednego worka i wydzielono oddzielne subkonto jako część II filaru ubezpieczeń. Czy konta w ZUS-ie różnią się między sobą? Główne różnice wiążą się z dziedziczeniem środków oraz z waloryzacją składek. 

 

Środki w pierwszym filarze są waloryzowane na podstawie wskaźnika uwzględniającego zmianę cen towarów i usług konsumpcyjnych, powiększonego o wzrost realny sumy przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku subkonta jest to średnia dynamika PKB liczona w cenach bieżących za okres ostatnich pięciu lat. Waloryzacja nie może być ujemna. Przez różny sposób waloryzacji subkonto może okazać się korzystniejsze niż konto podstawowe w ZUS-ie. Jak wylicza wyborcza.biz, jeśli subkonta istniałyby od 2000 roku to do 2012 roku oszczędności na koncie podstawowym ZUS wzrosłyby 2,25 razy, a na subkoncie 2,47 razy.

 

Poza tym środki zgromadzone na subkontach również są wykorzystywane do wypłacania bieżących emerytur, pomimo tego, że są częścią II filaru ubezpieczeń. Kwestię dziedziczenia poruszymy w kolejnym artykule.

Gdzie i ile mam pieniędzy

Przez ostatnie cztery miesiące Polacy wybierali czy chcą pozostać w OFE. Cała gra toczy się o 2,92% składki. Kwota ta mogła trafiać albo do OFE albo na subkonto w ZUS-ie. Można powiedzieć, że jest to spór o 15 zł, a prędzej czy później i tak wszyscy wylądujemy w ZUS-ie. Więcej na ten temat w felietonie.

 

Na decyzję o wyborze między OFE a ZUS zostały jeszcze tylko 3 dni, do 31 lipca 2014 roku. Jeśli jeszcze nie jesteście zdecydowani co wybrać zapraszamy do zapoznania się z argumentami za obydwoma rozwiązaniami, przedstawionymi przez analityków SII.

 

Stan naszych środków zarówno na koncie podstawowym w ZUS-ie jak i na subkoncie, możemy w każdej chwili sprawdzić na stronie internetowej pue.zus.pl. Poniżej na wykresie prezentujemy gdzie trafiać będzie nasza składka jeśli wybierzemy tylko ZUS bądź zdecydujemy się na OFE.

 

Podział składki

 

Źródło: rzu.gov.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Cała prawda o składkach emerytalnych (1/2)