Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Vectra ogłosiła wezwanie na akcje Netii

© James Thew - Fotolia.com

Telekomunikacyjny operator kablowy z Gdyni jest zainteresowany zakupem znacznego pakietu akcji Netii. Nie aż tak dawno Vectra przejęła warszawską spółkę Spray. Czy ma intencje na kolejne powiększenie Grupy Kapitałowej?

Zakup Netii jako inwestycja finansowa

Wczoraj, tj. 02.07.2014 r., Vectra ogłosiła wezwanie na 33% akcji Netii po cenie 5,31 zł. Na łamach Parkietu prezes Vectry, Tomasz Żurański, informuje, że zostały przeprowadzone rozmowy z akcjonariuszami Netii. Efektem tych rozmów jest ogłoszone wezwanie. Spodziewam się, że uda nam się kupić 33 proc. akcji Netii. W porównaniu z kursem z marca zaproponowana przez nas cena jest o ok. 30 proc. wyższa. Uważamy, że jest fair także dla takich inwestorów, jak Zbigniew Jakubas, jeśli wyeliminować efekt dywidendy – mówi prezes.

 

Vectra informuje, że chce być jedynie inwestorem finansowym. Powodem zainteresowania akcjami Netii jest jej polityka dywidendowa. Zdaniem prezesa Netia może regularnie wypłacać dywidendę, jednak mniejszą niż w tym roku (42 gr). Vectra nie ma w planach przejęcia operatora telekomunikacyjnego i nie zamierza w przyszłości zwiększać swojego zaangażowania w udziałach. Co więcej, horyzont czasowy tej inwestycji nie jest określony i nie jest wykluczone, że po kilku latach pakiet akcji Netii zostanie sprzedany.  Finansowanie zakupu akcji pochodzi ze środków własnych oraz kredytu bankowego.

 

Vectra bardzo optymistycznie podchodzi do wezwania i spodziewa się powodzenia oferty. Co ciekawe, Rzeczpospolita podaje, że znaczący udziałowiec Netii, Zbigniew Jakubas, nie odpowie na wezwanie i zarazem nie spodziewa się jego powodzenia. Kurs akcji Netii mocno wzrósł po ogłoszeniu wezwania. Podczas wczorajszej sesji zyskał prawie 4% i zamknął się na poziomie 5,30 zł.

 

Zapisy na akcje na wezwaniu będą trwały od 23 lipca do 5 sierpnia 2014 roku. Transakcja dojdzie do skutku 8 sierpnia.

Zmiany w akcjonariacie Netii

W ostatnim czasie zachodzą istotne zmiany w akcjonariacie Netii. Poruszaliśmy ten temat na łamach SII. Zbigniew Jakubas został znaczącym akcjonariuszem spółki. Poprzez podmioty zależne dysponuje około 20% akcji Netii. Mennica zwiększyła niedawno swój udział w akcjonariacie do 9,99%. Po więcej informacji odsyłamy do osobnego artykułu.

 

Więcej:

 

 

Źródło: parkiet.com, ekonomia.rp.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Vectra ogłosiła wezwanie na akcje Netii