Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jakubas zwiększa swoje zaangażowanie w Netii. Sprzedającym są OFE?

Dzisiaj (tj. w piątek 9 maja 2014 r.) Mennica poinformowała, że kupiła kolejny pakiet akcji Netii. Tym samym dysponuje obecnie 9,99% pakietem. Wcześniej fundusz należący do Zbigniewa Jakubasa kupił również około 10% udziałów w Netii. Łącznie podmioty zależne od Jakubasa dysponują już około 20% akcji Netii. Przypomnijmy, że w akcjonariacie Netii przed rozpoczęciem zakupów przez Jakubasa największym udziałowcem był ING OFE (17%), a później Third Avenue Management (14,34%), Sisu Capital (12,7%), Aviva OFE (5,8%) i PZU OFE (5,5%). Poniżej progu 5% były również inne OFE. Wygląda na to, że najwięcej walorów jeden z najbogatszych Polaków odkupił od ING OFE, które zredukowało swoje zaangażowanie do 9,56% (przypomnijmy też, że ten sam fundusz coraz częściej informuje rynek o sprzedaży swoich aktywów, niedawno sprzedał też część swoich akcji CCC).

 

Wcześniej na łamach mediów chociażby przedstawiciele Mennicy otwarcie mówili, że chcą zwiększać swoje zaangażowanie w Netii. Wskazywali jednak, że są problemy na znalezienie większych sprzedawców. Kto sprzedawał akcje giełdowego telekomu? Tego jeszcze nie wiemy. Można natomiast spekulować, że bodźce słabych „zapisów do OFE” mocno odciskają piętno nad zarządzającymi OFE i nie pozostawiają im wyboru…

 

Na wniosek nowego udziałowca najbliższe Walne będzie głosowało m.in. nad uchwałą dotyczącą zmiany zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej. Według wnioskodawcy są one zbyt wysokie. Majowe Walne będzie również podejmowało uchwały dotyczącą np. wypłaty dywidendy (42 grosze na akcję) czy odkupu akcji w celu umorzenia.

 

Netia od pewnego okresu dość dużo środków pieniężnych przeznacza na dywidendę lub skup akcji własnych. I robi to jednocześnie, co jest rzadko spotykane na giełdzie. 

 

Więcej:

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

Jakubas zwiększa swoje zaangażowanie w Netii. Sprzedającym są OFE?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie