Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Walne Berkshire Hathaway szokuje swoją wielkością

© jovannig - Fotolia.com

Duże wrażenie zrobiła na mnie informacja, że na ostatnim Walnym Zgromadzeniu Deutsche Telekom było 3 800 inwestorów. To w porównaniu z polskimi realiami jest niewiarygodnie wysoką wartością.

 

Ironizując, 3 800 inwestorów indywidualnych, to łącznie nie ma na wszystkich Walnych, wszystkich giełdowych spółek w Polsce przez cały rok. A tu na jednym WZ pojawia się tyle osób! Mało tego, ta liczba 3 800 inwestorów jest najniższym wynikiem w historii spółki. W latach ubiegłych było tych inwestorów dużo więcej.

Bogaty niemiecki inwestor

Tak wysokie liczby inwestorów indywidualnych na WZ niemieckich spółek giełdowych wynikają z kilku rzeczy. Po pierwsze tam w dużych prywatyzacjach brało udział każdorazowo ponad milion inwestorów indywidualnych. A zatem tych inwestorów jest po prostu dużo więcej niż w Polsce. Po drugie, to wynika z tego „jak wygląda” taki przeciętny niemiecki inwestor. Ma on 56 lat, kupuje akcje długoterminowo „pod dywidendę”, ma w portfelu akcje 22 spółek, uczestniczy w Walnych Zgromadzeniach i w spotkaniach z Zarządami spółek. Taki inwestor, w odróżnieniu od swojego polskiego odpowiednika, ma czas na inwestowanie na giełdzie, a co najważniejsze ma pieniądze. Nie ulega wątpliwości, że spore zaangażowanie niemieckich inwestorów wynika najzwyczajniej w świecie i ich ogromnej zamożności.

Wielki zjazd w Omaha

Przykłady niemieckie robią wrażenie, ale to i tak jest nic w porównaniu z tym co się dzieje na rynku amerykańskim. Proste porównanie, Polacy mają na giełdzie zaangażowane niecałe 5% swoich oszczędności, w USA ten odsetek sięga 40%. Nic zatem dziwnego, że tam aktywność inwestorów indywidualnych jest na o niebo wyższym poziomie.

 

 

Najbardziej spektakularnym przykładem tej aktywności jest Walne Zgromadzenie Berkshire Hathaway, funduszu, którego głównym udziałowcem jest Warren Buffet. Ostatnie Walne funduszu odbyło się 3 maja, w Omaha w stanie Nebraska, a uczestniczyło w nim… 38 000 inwestorów! Jest to największe spotkanie inwestorów indywidualnych na świecie. W tym celu, w centrum Omaha została wynajęta gigantyczna hala widowiskowo-sportowa. Całe wydarzenie trwało 3 dni, z czego w jeden dzień (2 maja, piątek) odbywała się tylko i wyłącznie rejestracja akcjonariuszy. Samo walne trwało przez cały dzień, w sobotę 3 maja, z czego sama sesja pytań do Warrena Buffeta trwała aż 6 godzin.

 

 

Walne funduszu Berkshire Hathaway to nie tylko samo Walne, to również spotkanie inwestorów. Przyjeżdżają oni z całych Stanów Zjednoczonych, po to, aby się po prostu spotkać, wymienić doświadczenia, zintegrować. Dzień po Walnym, 4 maja w niedzielę, odbył się bieg na 5000 metrów, w którym uczestniczyli akcjonariusze funduszu. Całe trzydniowe spotkanie jest ogromnym wydarzeniem społecznym, którego Walne Zgromadzenie jest jedynie techniczną częścią.

 

 

Aby uzmysłowić sobie skalę przedsięwzięcia jakim Walne Berkshire Hathaway należy wiedzieć, że jest ono transmitowane przez wszystkie liczące się media finansowe w USA. W hali, w której odbywa się całe spotkanie, mają swoje stoiska różne spółki, głównie te, których akcje ma portfelu Warren Buffet, a lokalne restauracje udzielają rabatów dla uczestników. W całym mieście transport lokalny jest przeorganizowany, tak by ułatwić uczestnikom dotarcie do sali obrad. Przez jeden weekend całe miasto żyje największym spotkaniem inwestorów indywidualnych na świecie.

 

Wniosek jest prosty, jeżeli jest się aktywnym inwestorem indywidualnym w USA, to po prostu wypada być co roku w Omaha.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Walne Berkshire Hathaway szokuje swoją wielkością
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie