Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grupa Azoty - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu Andrzejem Skolmowskim

Dzisiaj tj. 26 czerwca 2014 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu Grupy Azoty Andrzejem Skolmowskim. Pojawiło się jak zawsze wiele, różnych pytań od inwestorów indywidualnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze poruszone wątki.

 

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło zaprezentowanych niższych wartościowo wyników finansowych za 1q2014 wobec porównywalnego okresu rok wcześniej. Przypomnijmy, że zysk netto w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł 149,5 mln zł wobec 430 mln zł. Przychody były wyższe o zaledwie 1%.

 

„Zanotowane spadki to głównie efekt wysokiej bazy porównawczej wynikającej w głównej mierze z ujęcia zdarzeń jednorazowych w IQ 2013 w postaci: * ujęcia wstępnego szacunku zysku z okazyjnego nabycia ZA Puławy w wys. 174 mln (z wpływem na EBIT) * ujęcia dodatkowego przychodu finansowego z tyt. przeszacowania do wartości godziwej pierwszego pakietu (10,3%) akcji Puław wycenianego przez wynik przed nabyciem pakietu kontrolnego (w wys. 27 mln) oraz dywidendy od ww. pakietu w wys. 18,5 mln zl (w obecnej sytuacji podlegającej wyłączeniu w procesie konsolidacji wyników ZA Puławy) z wpływem na wynik netto. Wyłączając powyższe transakcje poziom znormalizowanej marży EBITDA kształtuje się nieznacznie poniżej poziomu roku ubiegłego (spadek do poziomu 12% z 13,2% w kwartale roku 2013), co w kontekście trudniejszych warunków funkcjonowania biznesów (presja cenowa w nawozach, utrzymująca się trudna sytuacja rynkowa w branży tworzywowej) wskazuję na słuszność podjętych kroków optymalizujących wynik Grupy (poprzez zwiększanie wolumenów sprzedaży oraz działania doskonałości operacyjnej przy jednoczesnym „wsparciu” pozytywnych tendencji rynkowych dla cen głównych surowców).”

 

Pojawiło się też pytanie, co z potencjalnym przejęciem Organiki-Sarzyny, o którym mówi się w kontekście Grupy Azoty od pewnego czasu.

 

„W chwili obecnej projekt został odroczony z uwagi na ważące się losy wezwania na Ciech.”

 

Wiceprezes został poproszony o odniesienie się do słabo spisującego się ostatnio segmentu tworzyw.

 

„Problem Segmentu Tworzyw to problem spadków cen kaprolaktamu, które są skutkiem otwarcia nowych instalacji w Chinach i powolnego zbilansowania potrzeb rynku wewntęrznego na cpl oraz wzrostu cen benzenu. Otwarta pozycja Grupy w cpl powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na osiąganie gorszych wyników. Mamy plan, który szybko realizujemy: wydłużenie łańcucha wartości.” (…) „Poprzez inwestycje w Tarnowie patrzymy nad zwiększeniem efektywności, a co za tym idzie rentowności całego skonsolidowanego ciągu poliamidowego. Planowana inwestycja zwiększająca nasze zdolności o 80 t pozwoli zwiększyć nasz udział w rynku produktów bardziej przetworzonych (o wyższej marży) jednocześnie wychodząc powoli z rynku kaprolaktamu o bardzo niskiej rentowności. Planowany termin oddania inwestycji to rok 2016.”

 

Jeden z inwestorów zapytał o realność zagrożenia z dopuszczenia konkurencyjnych produktów z USA na Europę, co niewątpliwie zaszkodziłoby wynikom Azotów.

 

„Zanim do tego dojdzie dołożymy wszelkich starań, aby z zagrożeń uczynić przewagę. Zanim produkty trafią z USA, jest jeszcze praca nad surowcami i półproduktami, które z kolei mogą ten wynik poprawić. Oczywiście mówimy przy założeniu, że TTIP będzie chronił obustronne interesy oraz, że zostanie zauważone, że z uwagi na uwarunkowania surowcowo-energetyczne ta część Europy ...przewagami nie stoi.”

 

Padło również pytanie o źródła finansowania przyszłych inwestycji.

 

„Kredyt na pewno. Jeśli zajdzie taka potrzeba zapytamy Akcjonariuszy o ewentualne podniesienie kapitału.”

 

Wielu inwestorów dopytywało się o plany zabezpieczenia spółki przed wrogim przejęciem.

 

„Jesteśmy przygotowani od dawna na obronę przed wrogim przejęciem.”

 

Wiceprezes zapowiedział też w niedługim czasie publikację aktualizację strategii na lata 2013-2020, w której m.in. znajdą się nowe dane o planowanych projektach inwestycyjnych.

 

Pełny zapis czatu znajduje się na stronie SII. Zainteresowani mogą zadawać pytania dotyczące Grupy Azoty jeszcze przez kilka dni na forum SII

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Grupa Azoty - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu Andrzejem Skolmowskim