Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Załamanie wyników Briju, kurs akcji spada o 40% w dwa dni

© dimj - Fotolia.com

W ciągu dwóch dni kurs akcji Briju spadł o ponad 40% (w chwili pisania tekstu notowania są zawieszone na dolnych widełkach). Wszystko za sprawą dwóch, słabych raportów dotyczących wyników finansowych.

 

W poniedziałek, to jest 6 marca 2017 roku, po sesji giełdowej Briju opublikowało raportem bieżącym wstępne szacunki wyników za IV kw. i cały 2016 rok. O ile cały rok był dla spółki rekordowy, o tyle sam IV kw. okazał się znacznie gorszy od oczekiwań, a spółka pokazała spadek przychodów i zysków. Przychody Briju w ostatnim kwartale roku wyniosły około 126 mln zł i były mniejsze o około 22,4% rok do roku. Wynik EBITDA spadł o 4,2% rdr, a zysk netto o 19,7% rdr. Było to dość sporym zaskoczeniem po bardzo dobrym okresie I-III kw. 2016 roku, w którym to zarówno przychody jak i zyski odnotowały wysokie, dwucyfrowe zwyżki.

 

 

Dzień później, to jest 7 marca 2017 roku, spółka opublikowała raport ze wstępnymi szacunkami przychodów osiągniętych w styczniu. Przychody wyniosły 12,5 mln zł i były niższe o około 74,4% od tych osiągniętych w styczniu 2016 roku. Na ich poziomie zaważył głównie segment surowców, w którym spółka osiągnęła 9,2 mln zł przychodów, czyli o 80,3% mniej niż przed rokiem. W segmencie wyrobów jubilerskich przychody wyniosły 3,3 mln zł, czyli wzrosły o 43,5%. 

 

Reakcja rynku na te doniesienia była bardzo gwałtowna. Kurs akcji otworzył się lukami spadkowymi, odpowiednio 9,3% i 24,8%. Do godziny 10:00 (8 marca 2017 roku) przecena na walorach Briju powiększyła się do ponad 32%. Przekłada się to na spadek kursu akcji o 41,2% w dwa dni.

 

Przez pryzmat tych informacji, zastanawiający jest ogłoszony na początku lutego przegląd opcji strategicznych przez większościowego akcjonariusza – Letamor Goldings Limited, który zakładał sprzedaż części lub całości posiadanego pakietu akcji (25,09% kapitału zakładowego, uprawniający do 18,80% głosów na walnym zgromadzeniu). Ostatecznie Letamor sprzedał 15,06% akcji po 28 zł. Jednym z kupujących były fundusze NN OFE i DFE, które zwiększyły swój udział z 4,98% do 10% w kapitale zakładowym.

 

Briju - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Briju S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Załamanie wyników Briju, kurs akcji spada o 40% w dwa dni
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie