Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN Orlen dorzuci gotówkę do górnictwa?!

© Adam Machocki - Fotolia.com

Jak donosi „Rzeczpospolita” PKN Orlen miałby wesprzeć fuzję Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą. Koncern z Płocka miałby wyłożyć 400 mln zł. Gazeta powołuje się na źródła zbliżone do rządu.

 

Połączenie KHW z PGG planowane jest od pewnego czasu. Potrzeby kapitałowe nowego podmiotu określone zostały na około 1,1 mld zł. Do tej pory wiadomo było, że 700 mln zł będzie pochodzić od trzech spółek – Enei, Węglokoksu i TF Silesia. Według „Rzeczpospolitej” to właśnie PKN Orlen miałby „dorzucić” resztę brakującej kwoty. Nie wiadomo również w jaki sposób formalnie Orlen miałby przekazać takie środki.

 

Czy hipotetyczny wydatek 400 mln zł dla Orlenu to dużo? Jeśli spojrzymy w ostatni raport finansowy za IV kw. 2016 roku to stwierdzimy, że 400 mln zł to nie jest duża kwota dla spółki. Tylko w okresie ostatnich trzech miesięcy 2016 roku, Orlen zarobił na czysto o wiele więcej bo 2,04 mld zł. Zysk netto po czterech kwartałach 2016 roku wyniósł natomiast 5,74 mld zł. Co ważne, wynik ten nie chowa w sobie istotnych zdarzeń jednorazowych, a wygenerowane środki pieniężne z działalności podstawowej w całym ubiegłym roku sięgnęły kwoty 9,33 mld zł. Zgodnie z bilansem na koniec grudnia 2016 roku PKN Orlen posiadał 5,07 mld zł środków pieniężnych, a jego długo netto wynosił 3,36 mld zł. Porównując wielkości zadłużenia netto chociażby do rocznego zysku na poziomie EBITDA czy też do wartości aktywów, płocki koncern ma komfortową sytuację zadłużeniowo-płynnościową.

 

Jednak sam fakt zaangażowania jakichkolwiek środków Orlenu w sektor wydobywczy jest już sporym problemem chociażby wizerunkowym. Przedstawicielom spółki trudno będzie wytłumaczyć się przed inwestorami z takiego posunięcia. Dodatkowo mogą pojawić się obawy przed dalszym sięganiem do kieszeni spółki, która na poziom gotówki nie może przecież narzekać. Do tej pory „kasa” Orlenu nie była angażowana w inne podmioty, w których ten sam akcjonariusz – Skarb Państwa, posiada udziały. To może się jednak zmienić.

 

Spółka na razie nie komentuje doniesień „Rzeczpospolitej”, a tymczasem inwestorzy nie przestraszyli się tych informacji. Kurs akcji PKN Orlen po wyznaczeniu nowych poziomów maksimów (96,69 zł), w dniu dzisiejszym konsoliduje się przy poziomie 92,5 zł. Na wykresie obowiązuje trend wzrostowy, a krótkoterminowa linia trendu przebiega obecnie w okolicy 84 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

PKN Orlen dorzuci gotówkę do górnictwa?!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie