Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM z odpisami na ponad 5 mld zł, głównie na Sierra Gorda

© Galyna Andrushko - Fotolia.com

KGHM we wczorajszym raporcie bieżącym (14 lutego 2017 roku) opublikowanym po sesji poinformował o wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości. Spółka dokona odpisów aktualizujących, które obniżą skonsolidowane wyniki o 5 190 mln zł.

 

Odpisy dotyczą głównie zagranicznej inwestycji w kopalnię Sierra Gorda, jednak rynek tego oczekiwał po informacji o odpisie na tej inwestycji dokonanej przez drugiego właściciela – japoński koncern Sumitomo. Dokonał on odpisu na Sierra Gorda w wysokości 79,9 mld jenów na poziomie skonsolidowanym (około 2,86 mld zł). Odpisy w KGHM na poziomie skonsolidowanych wyników wynoszą i dotyczą:

 

  • 1 036,3 mln USD (4 331,0 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości pożyczki udzielonej Sierra Gorda SCM, 
  • 45,1 mln USD (188,7 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Robinson,
  • 61,3 mln USD (256,3 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury,
  • 99,1 mln USD (414,4 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów KGHM Ajax.

 

„Dla celów przeprowadzonych testów wartość odzyskiwalna została ustalona w oparciu o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych generowanych przez poszczególne aktywa, w której wzięto pod uwagę m.in. aktualne ścieżki rynkowych prognoz cenowych poszczególnych surowców oraz zweryfikowane założenia techniczno-ekonomiczne w zakresie długości życia kopalni, wolumenów produkcji, zasobności złóż, kosztów operacyjnych oraz nakładów inwestycyjnych” – napisano w komunikacie.

 

Szczegółowa prognoza na potrzeby testów na utratę wartości została przygotowana dla okresu 2017-2021, natomiast po tym okresie prognoza została ustalona w oparciu o długoterminową cenę miedzi na poziomie 6 614 USD/t (dla porównania, dla celów przeprowadzenia testu na utratę wartości na 31 grudnia 2015 roku, długoterminowa cena miedzi została przyjęta na poziomie 7 075 USD/t). Rok temu KGHM również dokonał odpisów w wysokości 5 mld zł, które w większości dotyczyły inwestycji w Sierra Gorda (link dla przypomnienia).

 

Kluczowe założenia techniczno-ekonomiczne przyjęte dla Sierra Gorda prezentuje poniższa tabela. Znaczne różnice pomiędzy wcześniejszymi a obecnymi założeniami, w szczególności produkcyjnymi  jak i długości życia kopalni, wynikają między innymi z nieuwzględnienia w aktualnych założeniach II fazy rozwoju kopalni. Biorąc pod uwagę aktualne założenia makroekonomiczne ceny molibdenu i miedzi oraz bieżący poziom efektywności operacyjnej Sierra Gorda nie zakłada się obecnie rozpoczęcia realizacji II fazy projektu.

 

Sierra Gorda

Założenia dla testu na 31 grudnia 2016 roku

Założenia dla testu na 31 grudnia 2015 roku

Długość życia kopalni (lata)

24

40

Produkcja miedzi w okresie życia kopalni (tys. t)

4 352

10 750

Średnia marża operacyjna w okresie życia kopalni

36%

42%

Nakłady kapitałowe do poniesienia w okresie życia kopalni (mln USD)

2 004

5 623

Źródło: KGHM S.A.

 

Ostateczne wyniki testów na utratę wartości zostaną przedstawione w raporcie rocznym, którego publikacja planowana jest na 16 marca 2017 roku.

 

Po informacji o odpisach kurs akcji KGHM lekko zniżkuje na początku sesji (15 lutego 2017 roku) o około 1%. Tym samym cena domknęła lukę wzrostową powstałą dwie sesje wcześniej. W szerszej perspektywie kurs akcji znajduje się obecnie na poziomie szczytów z 2013 i 2014 roku. Technicznie wybicie powyżej 132 zł otwiera drogę do testowania historycznego maksimum na poziomie ponad 160 zł (na wykresie zdyskontowanym o wypłacone dywidendy). Niepokój inwestorów może budzić powstała formacja wyspy odwrotu (luka wzrostowa, a później luka spadkowa), która zapowiada zmianę krótkoterminowego trendu.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: KGHM S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

Firma rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. W ubiegłym roku podpisała pierwszy zagraniczny kontrakt z fińskim Turku.

Zobacz więcej

KGHM z odpisami na ponad 5 mld zł, głównie na Sierra Gorda
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie