Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kolejne odpisy w Tauronie

© yelantsevv - Fotolia.pl

Zarząd Tauronu poinformował o zakończeniu  głównych prac związanymi z testami na utratę wartości aktywów. Odpisy wartości jednostek wytwórczych obniżą wynik skonsolidowany spółki za 2016 rok o 62 mln zł.   

 

Odpisy dotyczą jednostek wytwórczych w segmencie Wytwarzanie, do którego wchodzą spółki wytwarzające nie tylko energię elektryczną, ale również ciepło ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. Konieczność ujęcia wyników testów na utratę wartości wynikała ze zmian w otoczeniu rynkowym. Spółka wskazała w komunikacie, że chodzi o zmiany regulacji w obszarze odnawialnych źródeł energii, spadek cen świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych i utrzymujące się niekorzystne warunki rynkowe (z punktu widzenia rentowności energetyki węglowej).

 

W sprawozdaniu skonsolidowanym Tauronu będą zarówno operacje związane z utworzeniem odpisów, ale również z odwróceniem odpisów. Wartość utworzonych odpisów na farmy wiatrowe wyniesie około 281 mln zł, a z drugiej strony wartość odwróconych odpisów netto dotyczących majątku wytwórczego (w segmencie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła) to około 207 mln zł. Daje to saldo około 77 mln zł na korzyść większych odpisów. Łączny szacunkowy wpływ na obciążenie wyniku finansowego netto grupy to około 62 mln zł.

 

Natomiast w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za rok 2016 Tauronu zostaną ujęte odpisy z tytułu utraty bilansowej wartości posiadanych akcji i udziałów oraz pożyczki wewnątrzgrupowej. Łączna kwota odpisów to około 613 mln zł i taki też jest szacowany wpływ ujemny na wynik finansowy netto.

 

Spółka zaznaczyła w komunikacie, że wartość wymienionych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA, przez który firma rozumie EBIT powiększony o amortyzację i o odpisy na aktywa niefinansowe. W komunikacie spółka podkreśliła, że wskazane wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych spółki. Publikację raportu rocznego zaplanowano na 15 marca 2017 roku.

 

Rynek w dniu dzisiejszym nie zareagował na opublikowany komunikat. Natomiast bardzo ciekawe wygląda obecnie sytuacja techniczna kursu akcji. Popyt atakuje główną linię trendu spadkowego, która obowiązuje na wykresie od grudnia 2014 roku. Byki uporały się już z „krótszą” linią trendu spadkowego. Jeśli główna linia zostanie pokonana, wówczas wygeneruje się istotny sygnał kupna. Wsparciem pozostaje 6-miesięczna, krótkoterminowa linia trendu wzrostowego.

 

Tauron PE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Tauron Polska Energia S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Kolejne odpisy w Tauronie