Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Państwowy PERN nabył 4,9% akcji PKN Orlen za 1,5 mld zł

© fotorince - Fotolia.com

Ministerstwo Energii poinformowało, że w okresie od 4 sierpnia 2016 roku do 11 stycznia 2017 roku PERN zakupił blisko 21 mln akcji PKN Orlenu, uzyskując przez to 4,9% udział w kapitale zakładowym. Spółka przeznaczyła na ten cel około 1,5 mld zł.

 

„Działania Zarządu PERN S.A. takie jak ostatnia decyzja o nabyciu akcji PKN Orlen SA, wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju” – podkreślił wiceminister energii Michał Kurtyka.

 

PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki naftowej, prowadzi działalność w zakresie transportu, przeładunku i magazynowania ropy naftowej, przeładunku, blendowania paliw oraz badania laboratoryjnego produktów naftowych. Jest spółką akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. W strategii na lata 2016-2020 spółka założyła zaangażowanie kapitałowe w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego.

 

Zaangażowanie kapitałowe w PKN Orlen pozwoli osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu stronom ( (PERN S.A. uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN ORLEN S.A., oraz wpływ na ich realizację), usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Istotnym aspektem jest również zapewnienie wpływu z tytułu dywidendy z Koncernu. Ponadto w komunikacie ministerstwa napisano, że:

 

„Decydując się na nabycie akcji PKN ORLEN, PERN wziął pod uwagę dwa główne aspekty swojej działalności. Po pierwsze, przesłankę wynikającą z kodeksu spółek handlowych, traktującą podmiot jako spółkę kapitałową, której głównym celem jest podnoszenie wartości firmy i grupy kapitałowej – co w konsekwencji prowadzi do wypłaty dywidendy do właściciela. Po drugie – aspekt zapewniający wypełnienie zadań dotyczących strategicznego charakteru przedsiębiorstwa w zakresie szeroko rozumianego rynku energetycznego. Zarząd, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji nabycia aktywów, dał właścicielowi dużo większą elastyczność w zakresie uczestnictwa na WZA PKN ORLEN S.A., co dla wiodącego akcjonariusza jest cennym narzędziem przy konstruowaniu polityki energetycznej w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa oraz relacji z akcjonariuszami na rynku kapitałowym.”

 

Rynek zareagował bardzo gwałtownie na informację o zaangażowaniu kapitałowym PERN w Orlenie. Podczas dzisiejszej sesji, to jest 20 stycznia 2017 roku, przecena na walorach giełdowej spółki sięgała nawet 6%. Tym samym kurs został sprowadzony do relatywnie szerokiej strefy popytowej w okolicach 80 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Ministerstwo Energii (www.me.gov.pl)

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Państwowy PERN nabył 4,9% akcji PKN Orlen za 1,5 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie